Przed nami Dzień Papieski. Będzie można wspomóc fundację i dostać kremówkę

Data publikacji: 08.10.2021 14:02
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Papież Jan Paweł II

Papież Jan Paweł II
Fot. wikipedia

Będą prosić o wsparcie i rozdawać papieskie kremówki - w najbliższą niedzielę, 10 października, przed kielecką katedrą i kościołem pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Kielcach będzie można spotkać stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Tego dnia przypada XXI Dzień Papieski pod hasłem Nie lękajcie się. Co roku, w tym dniu przed kościołami w całej Polsce zbierane są pieniądze na stypendia dla zdolnych uczniów z niezamożnych rodzin z terenów wiejskich. W diecezji kieleckiej w minionym roku szkolnym z takiej pomocy korzystało 20 osób - informuje ks. Marcin Boryń, diecezjalny koordynator Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. 

- W tym roku było ich mniej, ponieważ także przez pandemię, do fundacji wpłynęło mniej środków, a jak wiadomo, liczba stypendystów zależy od zebranych kwot. W tym roku mamy nowe zgłoszenia, mam nadzieję, że od tego roku ta liczba stypendystów wzrośnie. To jest jednak zależne od tego, ile zbierzemy datków. Jest takie założenie, że dana diecezja ma tylu stypendystów, ile stypendiów z zebranych pieniędzy jest w stanie sfinansować - wyjaśnia.

Stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia muszą utrzymywać wysoką średnią ocen. Jest to młodzież wierząca, zaangażowana w życie lokalnej wspólnoty Kościoła i w różne wolontariaty, a także chcąca poznawać nauczanie Jana Pawła II. 

Od kilku lat podopiecznym fundacji jest pochodzący z okolic Wiślicy Mikołaj Prząda, obecnie student V roku farmacji na Śląskim Uniwersytecie Medycznym.

- Stypendium daje mi możliwość zdobywania wykształcenia, pozwoliło mi studiować, bo dzięki niemu w części jestem w stanie opłacić sobie mieszkanie. Poznałem też w fundacji wielu wspaniałych ludzi, którzy są moimi przyjaciółmi. Razem także rozwijamy naszą wiarę, rozmawiamy o Bogu, rozważamy Pismo Święte - wymienia. 

Mikołaj Prząda dodaje, że Dzień Papieski jest największym świętem fundacji. Tego dnia stypendyści opowiadają o pomagającej im organizacji, a także dzielą się świadectwami swojej wiary. W tym dniu udaje się też zebrać średnio 80% kwoty potrzebnej na sfinansowanie stypendiów. 

W podziękowaniu za przekazywane w najbliższą niedzielę datki, stypendyści będą rozdawać papieskie kremówki. Będzie można ich spotkać po każdej mszy świętej przed Bazyliką Katedralną w Kielcach i przed kościołem. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Kielcach. Mikołaj Prząda zapowiada, że przygotowanych zostało ok 4 tysięcy kremówek. 

Stypendyści z diecezji kieleckiej opracowali także konkurs plastyczny dla dzieci ze szkół podstawowych związany z tegorocznym hasłem Dnia Papieskiego „Nie lękajcie się”. To słowa wypowiedziane przez św. Jana Pawła II podczas homilii na rozpoczęcie pontyfikatu w 1978 roku. 

Z kolei w sobotę, 9 października, stypendyści spotkają się na wspólnej modlitwie w kościele akademickim przy ul. Wesołej w Kielcach. Po mszy świętej wysłuchają konferencji, a następnie, o 19.30 odbędzie się uwielbienie z adoracją Najświętszego Sakramentu.

Reklama