Przed nami upalny weekend. Gdzie można się ochłodzić? [RAPORT]

Data publikacji: 18.06.2021 11:46
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik , Emilia Sitarska , Marta Gajda , Aneta Cielibała-Gil , Magdalena Galas-Klusek , Marcin Marszałek , Paulina Michta / Kategoria: Wiadomości z regionu
18.06.2021. Sielpia. Kąpielisko

18.06.2021. Sielpia. Kąpielisko
Fot. Magda Galas / Radio Kielce

Lada dzień będzie można korzystać z kąpielisk na terenie województwa świętokrzyskiego. Zapraszamy do prześledzenia naszego raportu na temat kąpielisk w województwie świętokrzyskim. Sprawdź, jakie miejsce warto wybrać? Gdzie nad bezpieczeństwem czuwać będą ratownicy? Jakie atrakcje przygotowano?

Kielce

 W sobotę (19.06.) odbędzie się otwarcie letniego basenu przy ulicy Szczecińskiej w Kielcach.  Osoby, które zdecydują się spędzić czas na basenie będą mogły wziąć udział w  festynie  rodzinnym, a dzięki Świętokrzyskiemu Centrum Onkologii, będą  mogły skonsultować stan  zdrowia z lekarzami. W ten weekend, wstęp będzie bezpłatny.  

18.06.2021. Kielce. Baseny przy ul. SzczecińskiejFot. Paulina Michta / Radio Kielce

- Otwarcie obiektu przy ulicy Szczecińskiej  zaplanowaliśmy na godzinę 10.00. Tam też odbędzie się impreza rodzinna, której hasłem przewodnim będą „Bezpieczne wakacje”. Zaplanowaliśmy także wiele konkursów z nagrodami - mówi Marzena Gołda, kierownik kompleksów sportowych MOSIR Kielce.  

18.06.2021. Kielce. Baseny przy ul. SzczecińskiejFot. Paulina Michta / Radio Kielce

Do użytku mieszkańców zostaną oddane dwa baseny, w tym jeden mały przeznaczony dla dzieci i duży o wymiarach 50x 25 metrów. Ponadto będzie można skorzystać z boiska do plażowej siatkówki oraz piłki nożnej.  

Kierownik obiektu przyznaje, że mieszkańcy Kielc już nie mogą doczekać się otwarcia kąpieliska.  

- Jest ogromne zainteresowanie. Od kilku dni, telefony dzwonią cały czas. Myślę, że sprzyjająca pogoda oraz to, że jest to basen z tradycjami sprawia, że chętnych będzie wielu - wyjaśnia Marzena Gołda.  

Ponadto na terenie obiektu swój namiot rozstawi Świętokrzyskie Centrum Onkologii. Tam będzie można skorzystać z bezpłatnych konsultacji dietetyka, lekarza w zakresie profilaktyki raka piersi oraz raka szyjki macicy. Przeprowadzona będzie także nauka samobadania na fantomach, połączona z edukacją zdrowotną.   

Obiekt będzie czynny codziennie od godziny 10.00 do 18.00. Za bilet normalny zapłacimy 10 zł, a za ulgowy 7 zł. Zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami, na kąpielisku może przebywać jednocześnie 500 osób.

Tomasz Porębski, rzecznik prezydenta Miasta Kielce informuje, że większość fontann w mieście jest już przygotowana do sezonu.  


- Fontanny, które znajdują się w centrum miasta zostały uruchomione. Kilka tygodni temu, jako pierwsza, została włączona fontanna znajdująca się w parku miejskim. Kolejno po niej uruchomiliśmy te, które znajdują się na płycie głównej kieleckiego Rynku, a także w pobliżu parkingu wielopoziomowego, czyli na Placu Konstytucji, od strony Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - informuje.  

Na razie z użytku wyłączona jest fontanna przy Placu Artystów.  

- Niestety nie została ona uruchomiona, ponieważ wymaga renowacji - wyjaśnia rzecznik.  

Prawdopodobnie rozstawione zostaną też kurtyny wodne, czyli rozpylające wodę bramki, pod którymi można przejść i się schłodzić. 

- W związku z wysokimi upałami, które będą się utrzymywać, podjęliśmy rozmowy z Wodociągami Kieleckimi, by uruchomić kurtyny wodne. Chcemy, by one były rozstawione w trzech miejscach, czyli na Placu Artystów, na Rynku oraz na Placu Literatów. Czekamy jeszcze na informację z sanepidu, czy taka forma jest bezpieczna i jeśli dostaniemy zgodę, to kurtyny zostaną zamontowane - dodaje Tomasz Porębski.  

Z kolei rzecznik Wodociągów Kieleckich, Ziemowit Nowak przypomina, że mieszkańcy mogą za darmo gasić pragnienie w poidełkach ustawionych w miejscach publicznych. Zostały ustawione przy ulicach: Bernardyńska 34, Kasprowicza (przy Parku Dygasińskiego), Łopuszniańska 54, Ogrodowa (Park im. Stefana Żeromskiego), Spacerowa (Skwer im. Szarych Szeregów) oraz Sienkiewicza 28 (między ulicą Dużą i Małą).  

Przypomnijmy, że w 2020 roku, ze względu na ograniczenia pandemiczne, fontanny były wyłączone z użytku. 


Powiat buski

 W powiecie buskim sezon nad wodą ruszy już 26 czerwca. Mowa o zbiorniku w Radzanowie w gminie Busko-Zdrój. Tego dnia pojawią się także ratownicy.

Radzanów znajduje się ok. trzy kilometry od Buska-Zdroju. Zbiornik ma powierzchnię 11 hektarów. Kąpielisko funkcjonowało tu kiedyś, ale wskutek zanieczyszczenia wody oraz innych zaniedbań, zostało zamknięte kilka lat temu.

Została odnowiona plaża, a teren wokół został uporządkowany. Będzie też dostępne boisko do siatkówki plażowej. Być może będzie też baza gastronomiczna typu food trucki.

Samorząd gminy stara się pozyskać także dofinansowania na modernizację kąpieliska w Radzanowie.

 

Powiat jędrzejowski

W Jędrzejowie będzie można od 1 lipca schłodzić się w upalne dni w tamtejszym zalewie. Woda została już oczyszczona i nadaje się do kąpieli. Od tego roku zalew zyskał status kąpieliska, które będzie strzeżone przez ratownika.

Dla plażowiczów przygotowano piaszczystą plażę. Ponadto dzieci mogą korzystać z placu zabaw, które znajduje na terenie obiektu.

Na miejscu dostępne jest także zaplecze gastronomiczne. Punkt będzie czynny w godzinach 7-15. 

Dodatkowo czynna jest miejska pływalnia, która jest dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach w godzinach 13-20 oraz w weekend od 9 do 21.

To nie jedyne miejsca w powiecie jędrzejowskim, w których można schłodzić się podczas upałów. Dostępne jest kąpielisko w Sędziszowie, na którym sezon rozpocznie się również 1 lipca i potrwa do końca wakacji. W tym czasie, nad bezpieczeństwem korzystających z kąpieli codziennie będzie czuwało dwóch ratowników.

Kąpielisko w Sędziszowie znajduje się na terenie miejscowej Bazy Turystyczno-Kulturalno- Rekreacyjnej. Miejsce do pływania dla dorosłych wyznaczone jest bojami, natomiast kąpielisko dla dzieci ograniczono pomostem.

Baza dysponuje czterema rowerkami wodnymi i jednym kajakiem, do dyspozycji dzieci jest również sześć gokartów. Wypożyczenie sprzętu jest odpłatne. Ponadto, można korzystać z boisk: do piłki plażowej, kortów tenisowych, skate-parku i boiska wielofunkcyjnego. Baza dysponuje parasolami, pod którymi można schronić się przed słońcem. Do dyspozycji plażowiczów jest pięć darmowych toalet przenośnych i dwie płatne toalety stałe.

Na terenie Bazy Turystyczno-Kulturalno-Rekreacyjnej w Sędziszowie znajduje się również miejsce wyznaczone dla wędkarzy. Cały zbiornik wodny w Sędziszowie ma dwa hektary.

 

Powiat kazimierski

 W powiecie kazimierskim m.in. w Skalbmierzu nie będzie można skorzystać z uciech wodnych w tym roku. Mieszkańcy, ale i turyści będą mogli korzystać jednak z plaży.

W tym sezonie nie będzie możliwa także kąpiel w zbiorniku retencyjnym w Kazimierzy Wielkiej. Goście będą mogli jednak korzystać z tamtejszej plaży. Do dyspozycji mieszkańców i turystów pozostają darmowe miejsca parkingowe, deptak wokół zbiornika, molo, altana, trawnik, boisko do siatkówki oraz siłownia zewnętrzna.

 

Powiat kielecki

W Cedzynie, każdy chętny będzie mógł popływać na kajakach, deskach SUP, łodziach wiosłowych oraz motorowych, a także rowerach wodnych.  


Gorące piątkowe popołudnie zachęciło już pierwsze osoby do wybrania się nad zalew w Borkowie. - Chcemy po prostu odpocząć i pospacerować nad wodą – powiedziała para plażowiczów. - Ja wolę bardziej leniwie, w cieniu przy książce – dodaje inna kobieta. 


- Spacer dookoła zalewu to dla nas obowiązkowy punkt pobytu w Borkowie. Uwielbiamy obserwować ptaki, mamy ze sobą lornetki. Na pewno odwiedzimy pobliski bar i lodziarnię i odpoczniemy w cieniu na leżakach – opowiada kolejna para plażowiczów.  

Ośrodek w Borkowie jest już czynny. Plażowicze mogą korzystać z punktów gastronomicznych oraz wypożyczalni sprzętu wodnego. Dostępne są również boiska do gry w siatkówkę. Kąpielisko strzeżone przez ratowników będzie czynne od 3 lipca,. 

Wjazd na parking przy plaży kosztuje 7 złotych.

 

Powiat konecki

Sielpia nazywana też „świętokrzyską Ibizą” jest już gotowa na przyjęcie turystów, czysta woda napełniła zalew, a pierwsi turyści są zadowoleni ze zmian, które w ostatnich latach wprowadziła gmina i prywatni przedsiębiorcy.

- Z każdym rokiem jest coraz piękniej. Widać, że burmistrz dba o ten ośrodek, bo jest dużo zmian na lepsze - mówi pani Ewa z Kielc.

- Zaczynamy wakacje i woda jest ciepła, małe rybki tylko gdzieś się schowały - dodaje mieszkanka Warszawy

- Bardzo podoba nam się promenada wokół plaży. Zawsze chętnie tu wracam - zauważa pan Jan z Łodzi.

Już w ten weekend turyści mogą skorzystać z pływającego sprzętu. Dużym zainteresowaniem cieszą się rowery wodne i kajaki.

- Sprzęt już jest na miejscu, dużym zainteresowaniem cieszą się rowery wodne, zjeżdżalnie i kajaki – dodaje Dawid Kowalski z wypożyczalni „Rajska Plaża”.

Piotr Kabała z wypożyczalni „Posejdon” informuje, że od soboty (19.06.) turyści będą mogli przetestować nowość, czyli deski sub, czyli połączenie deski surfingowej i kajaku, to rozwiązanie dla początkujących surferów.

- Zauważyliśmy, że cieszą się dużym zainteresowaniem na innych jeziorach, więc w tym sezonie sześć takich desek już w ten weekend turyści mogą wykorzystać.

Ceny wypożyczenia roweru wodnego, kajaku, czy deski to 20-35 zł za 1 godzinę.

Z kolei ośrodki wypoczynkowe oferują miejsca noclegowe. Największa dostępność wolnych pokoi jest na tygodniu, w weekendy znaleźć można jeszcze miejsca w sierpniu mówi Anita Tkaczyk z „Kuźnicy”.

- Zapraszamy gości, na pewno znajdziemy miejsce szczególnie na tygodniu. Pokoje są nowe, wyremontowane z nowoczesnym wystrojem – zachęca.

Z kolei w „Łuczniku”, który jest w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych z oznaczeniami w języku Braille’a, czy specjalnymi podjazdami wolne terminy znajdziemy dopiero we wrześniu informuje Grzegorz Ciura, współwłaściciel.

- U nas chętnie rezerwują pokoje grupy sportowców, ale i niepełnosprawni oraz studenci.

W obu ośrodkach oferowane jest pełne wyżywienie.

Sezon zaczyna się 1 lipca i wtedy pojawią się ratownicy, a także patrol wodny.

W powiecie koneckim dużym zainteresowaniem cieszy się też nowe kąpielisko Antoniów w Radoszycach. Wokół zalewu znajduje się niemal czterokilometrowa ścieżka rowerowa odpowiednia również dla rolkarzy. Są też wypożyczalnie rowerów wodnych i kajaków, a także punkty gastronomiczne.


Powiat opatowski

W powiecie opatowskim w ten weekend nie znajdziemy miejsca do kąpieli na świeżym powietrzu. Skorzystać można za to z basenów w Ożarowie, który otwarty jest cały weekend, i w Baćkowicach, który otwarty będzie w niedzielę.


Powiat ostrowiecki

W Ostrowcu Św. odrobiny ochłody można zaznać przy fontannach. Uruchomiony został pływający wodotrysk w Parku Miejskim im. Józefa Piłsudskiego, a także dolna część fontanny na Rynku.

Jak informuje Artur Majcher z ostrowieckiego urzędu miasta, górna część instalacji na Rynku nie będzie w tym roku działać. Wynika to z konieczności wykonania kosztownego remontu, ale w następnym sezonie będzie już cieszyć w całej okazałości. Podobnie wody nie zobaczymy w fontannie przy ulicy Miry Kubasińskiej. Jak wyjaśnia urzędnik, w budynku kina Etiuda znajduje się maszynownia. Tam jednak prowadzony jest duży remont.

Ochłodzić się można już na Rawszczyźnie na otwartych basenach. Jednak w tym roku MOSiR zdecydował się podnieść ceny. Za bilet normalny zapłacimy 20 zł, a za ulgowy 16 zł. Z kolei dzieci do trzech lat wejdą za 2 zł.

Jak mówi Mariusz Rokita, zastępca dyrektora MOSiR-u w Ostrowcu Św., wykupione bilety pozwalają na korzystanie przez 4,5 godziny w pierwszej lub drugiej turze. – Pierwsza tura trwa od godziny 10.00 do 14.30, później jest przerwa na dezynfekcję i po niej rozpoczyna się druga tura od 15.30 do 20.00 – informuje Mariusz Rokita.

Kryty basen na Rawszczyźnie w ten weekend nie będzie dostępny. 19 i 20 czerwca odbędzie się tam impreza Międzywojewódzkie Drużynowe Mistrzostwa Młodzików w Pływaniu. Rywalizować będą 13-letni pływacy. Za to od 28 czerwca na krytej pływalni będą niższe ceny wstępu dla dzieci i grup zorganizowanych.

Kąpieli na razie nie można zażywać na Gutwinie. Kąpielisko otwarte zostanie na początku wakacji. Można jednak korzystać ze sprzętu wodnego – dodaje Mariusz Rokita. Do dyspozycji jest sześć kajaków i cztery rowery wodne, park linowy, boiska do siatkówki plażowej, a także ręcznej i nożnej plażowej. Do czasu uruchomienia kąpieliska z infrastruktury można korzystać jedynie w weekend.

 

Powiat pińczowski

W powiecie pińczowskim będą dostępne dwa kąpieliska. Od 1 lipca rusza kąpielisko w Gackach. To prywatny zbiornik. Bilet wstępu kosztuje 10 zł, dla małego dziecka 5 zł. Będzie czynne od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 10.00 do 18.00. Do dyspozycji jest m.in. boisko do siatkówki, ławy, grille, czy kuchnia letnia.

Z kolei od, 2 lipca rusza sezon na zalewie w Pińczowie. Będzie czynne przez siedem dni w tygodniu - od poniedziałku do niedzieli. Godziny otwarcia to 10.00 - 18.00. W tym czasie codziennie dyżury pełnić będą tam ratownicy. Dla dzieci przeznaczono specjalne strefy. Z toalet można skorzystać obok pobliskich domków letniskowych. Na terenie obiektu znajduje się punkt medyczny, prysznice, zaplecze sanitarne, monitorowane bezpłatne parkingi, a także plac zabaw dla dzieci, altany i miejsce do grilla. W pobliżu plaży znajduje się hala sportowa, deptak spacerowy.

Nieopodal plaży miejskiej swoją działalność prowadzi klub wodny Kon-Tiki, który ma w swojej ofercie płatną wypożyczalnię kajaków, rowerków wodnych, żaglówek, motorówek, skuterów wodnych i dmuchawców typu aligator i banan. Można również skorzystać z rejsu zabytkowym młynem i drewnianą kuźnią wodną, która przybliża dawne miejsce pracy kowala pływającego ogromną łodzią od wioski do wioski. Klub organizuje również spływy kajakowe Nidą do Wiślicy i Chrobrza i z Młotkowic do Pińczowa.


Powiat sandomierski

W tym roku w Sandomierzu niestety nie będzie gdzie popływać. Odkryte baseny, które zawsze rozstawiane były na sezon przy siłowni na ulicy Portowej, tym razem nie będą funkcjonowały.

18.06.2021. Sandomierz. Wodny świat. Bulwar nad Wisłą. Wypożyczalnia sprzętuFot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Paweł Wierzbicki powiedział, że drewniane konstrukcje na których stały baseny są już tak zbutwiałe, że nie odważyłby się na ich rozstawienie, a pieniędzy na remont nie ma. Mieszkańcy i turyści mogą się ochłodzić jak na razie tylko w jednym miejscy przy fontannie na Małym Rynku, która jest czynna od kilkunastu dni.

18.06.2021. Sandomierz. Wodny świat. Bulwar nad Wisłą. Wypożyczalnia sprzętuFot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Wkrótce wznowiona zostanie praca fontanny na Placu 3 Maja, która została uszkodzona przez ciągnik podczas prac budowlanych. Fontanna w parku miejskim na ulicy Mickiewicza nie działa, ponieważ trwają tam prace dotyczące rewitalizacji parku.

18.06.2021. Sandomierz. Wodny świat. Bulwar nad Wisłą. Wypożyczalnia sprzętuFot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Szukając wodnych atrakcji w Sandomierzu na pewno warto wybrać się na nadwiślański bulwar. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji prowadzi wypożyczalnię sprzętu wodnego. Można m.in. skorzystać z kajaków i łodzi .Oprócz tego prywatni armatorzy prowadzą rejsy statkami po Wiśle oraz repliką dawnej lodzi flisackiej.

 

Powiat skarżyski

W Rejowie w Skarżysku też nie popływamy w nadchodzące dni, tu sezon z ratownikami także rozpocznie się za tydzień.

Wtedy też ruszą prywatne punkty wypożyczające sprzęt wodny. Wciąż nie ma zgody na korzystanie na Rejowie ze skuterów i sprzętu napędzanego silnikami, te decyzję dopiero zostaną podjęte. Dwa tygodnie natomiast trzeba będzie poczekać na otwarcie kąpieliska w Mostkach, tu sezon rozpocznie się 2 lipca.

 W Suchedniowie przy zalewie działa już wypożyczalnia sprzętu pływającego. Dla turystów są rowery wodne - 20 złotych za godzinę. Od 1 lipca dostępne będą także kajaki w cenie 10 złotych za godzinę i łodzie wiosłowe - 14 złotych za godzinę.

 

Powiat starachowicki

 W Starachowicach jedyne kąpielisko to obecnie zbiornik Piachy, tu sezon oficjalnie rozpocznie się 26 czerwca, przez cały tydzień od 10 do 18 na miejscu będzie dyżurowało po czterech ratowników wodnych, będą też osoby społecznie wykonujące tę funkcję w ramach przeszkolenia.

Już rozpoczął działalność punkt wypożyczania sprzętu wodnego, na razie w ofercie są rowerki wodne. Za godzinę rozrywki trzeba zapłacić 30 zł. Więcej tego typu punktów zostanie uruchomionych od przyszłej soboty. Działa już gastronomia, wszystkie te punkty prowadzone są przez osoby prywatne. MOSiR, który zarządza tym obiektem, planuje udostępnić turystom kajaki, na których będzie można spływać w dół Kamiennej do Brodów.

 

Co będzie miłym zaskoczeniem – parking przy zalewie Piachy będzie bezpłatny, dyrektor MOSiR Krzysztof Szczygieł zaznacza, że teren dopiero będzie remontowany, dlatego w tym roku nie będzie pobierana opłata za postój, a w ubiegłym roku było to 10 zł od samochodu.

 

Bez kąpieliska, ale ze sprzętem wodnym i wieloma atrakcjami centrum turystycznego można wypocząć w Brodach. Tu jest także pole campingowe i zaplecze sanitarne. Można wypożyczać kajaki, rowerki wodne czy skorzystać z parku linowego.


Powiat staszowski

Od 26 czerwca czynne będzie kąpielisko w Golejowie, w kompleksie staszowskich lasów.

Jak informuje dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji Rafał Glegoła nad bezpieczeństwem wypoczywających czuwać będą ratownicy w godzinach od 9.00 do 17.00, przez siedem dni w tygodniu. Będzie działać gastronomia, w planach jest również organizowanie różnego rodzaju wydarzeń nad jeziorem.

W Koprzywnicy zalew zostanie udostępniony w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Tyle potrwa napuszczanie wody, natomiast strzeżone kąpielisko, z ratownikiem dostępne będzie od 16 lipca. Nad zalewem odbywać się będą różnego rodzaju wydarzenia kulturalno-rekreacyjne. Działać będzie m.in plenerowe kino.

Reklama