Przedłuży się renowacja buskiego parku zdrojowego

Data publikacji: 11.11.2020 10:22
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
11.11.2020 Busko-Zdrój. Rewitalizacja parku zdrojowego

11.11.2020 Busko-Zdrój. Rewitalizacja parku zdrojowego
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Opóźniają się prace związane z renowacją zabytkowego parku zdrojowego w Busku-Zdroju. Pierwotnie pierwsza część robót przy wschodniej części terenu miała być wykonana do 30 czerwca, druga natomiast - do końca października.

Obecny termin zakończenia inwestycji zaplanowano na wiosnę przyszłego roku. Powodem są utrudnienia, które wystąpiły na skutek koronawirusa. Jak informuje Dariusz Musiał, szef firmy Spółdzielnia Robotnicza z Buska-Zdroju, wykonującej inwestycję, zakończono już prace związane z główną aleją. Na ukończeniu jest także przebudowa wschodniej części parku. 

- Alejki zostały wyłożone kostką. Wymienione zostały ławki oraz oświetlenie. Obecnie dobiegają końca prace przy balustradzie przy schodach „Parteru gwiazdy”. Do 31 listopada mamy jeszcze założyć 50 koszy i mamy ten etap zakończony łącznie z podświetleniami drzew - zaznacza.

Dariusz Musiał zaznacza, że równocześnie trwa rewitalizacja zachodniej części parku. Tu, jak dodaje, roboty brukarskie są na poziomie około 50 proc.

- Trwają prace przy nowej, podświetlanej fontannie posadzkowej, która zostanie uruchomiona w pierwszych dniach wiosny. W tej chwili trwają tam prace przy „imosówce”. Mamy przewody rozprowadzone w 80 proc. W 90 proc. mamy zakończoną kanalizację deszczową, odwodnienie - dodaje.

Ponadto wykonano taras widokowy pomiędzy kaplicą św. Anny a restauracją Belwederską. Na finiszu jest także renowacja ogrodzenia. Zabytkowa fontanna znajdująca się przed Marconim także została już odnowiona.

Po zimie będą także nowe nasadzenia, szczególnie krzewów ozdobnych. Po rewitalizacji ma nawiązywać do pierwotnego założenia autorstwa Henryka Marconiego.

Renowacja buskiego parku zdrojowego wraz z zabezpieczeniem zabytkowego Zespołu Uzdrowiskowego wchodzi w skład dużego i kosztownego projektu rewitalizacyjnego. Całkowita wartość projektu realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 to prawie 18 mln zł, z czego dofinansowanie unijne to ponad 13 mln zł.

Reklama