Przejrzysty ojczysty. Od poniedziałku Tydzień Kultury Języka

Data publikacji: 12.03.2021 06:39
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
12.03.2021 Kielce. Uniwersytet Jana Kochanowskiego. Konferencja na temat XXIX Tygodnia Kultury Języka. Od lewej: Lidia Pasich – koordynator, prof. Marzena Marczewska, prof. Anna Wileczek

12.03.2021 Kielce. Uniwersytet Jana Kochanowskiego. Konferencja na temat XXIX Tygodnia Kultury Języka. Od lewej: Lidia Pasich – koordynator, prof. Marzena Marczewska, prof. Anna Wileczek
Fot. Dorota Klusek / Radio Kielce

„Przejrzysty ojczysty. Przez młodomowę do współczesnej kultury” - tak brzmi temat XXIX Tygodnia Kultury Języka, który rozpocznie się w poniedziałek. W programie znalazły się między innymi: wykłady, seminaria, konkursy, spotkania z osobowościami. Większość działań jest skierowanych do dzieci i młodzieży, ale nie zabraknie wydarzeń dla osób w każdym wieku.

Od 29 lat szkoły i instytucje łączą się, by wziąć udział w regionalnym święcie polszczyzny- mówi prof. Marzena Marczewska z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

- W tym roku, dzięki nowoczesnym technologiom, także z powodu pandemii, przekraczamy granice regionu. Zapraszamy do Świętokrzyskiego wszystkich zainteresowanych stanem polszczyzny, tendencjami rozwojowymi polszczyzny, rolą języka młodych Polaków w kształtowaniu kultury - wyjaśnia.

W tym roku część działań prowadzonych w ramach Tygodnia Kultury Języka będzie też miała wymiar naukowy. Projekt „Przejrzysty ojczysty. Przez młodomowę do współczesnej kultury” uzyskał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, w ramach programu „Ojczysty - dodaj do ulubionych”. Uniwersytet Jana Kochanowskiego znalazł się w gronie 29 beneficjentów, wyłonionych spośród 530 wnioskodawców.

- Projekt zakłada ogląd najmłodszej polszczyzny. Wychodzimy z założenia, że język jest nie tylko narzędziem komunikacji, jest przede wszystkim interpretatorem i klasyfikatorem świata. To właśnie na podstawie danych językowych wnioskujemy o sposobach myślenia o rzeczywistości i właśnie to myślenie o rzeczywistości młodych Polaków, w tym roku najbardziej nas interesuje - wyjaśnia.

W ramach prowadzonych działań powstanie „Obserwatorium języka i kultury młodzieży”. Ma ono pomóc w zrozumieniu języka, jakim posługują się młodzi ludzie - mówi prof. Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

- Pomysł na „Obserwatorium języka i kultury młodzieży” wziął się z potrzeby utrwalania tych zjawisk, których wszyscy jesteśmy świadkami, a których czasem nie rozumiemy. Dlatego pojawią się neologizmy, zwane przez młodych „młodzianizmami”, ale także słowa używane przez starsze pokolenia w ich młodości i to, co wiąże się z funkcjonowaniem młodych we współczesnej kulturze - tłumaczy.

Prace nad powstaniem „Obserwatorium” rozpoczną się w Tygodniu Kultury Języka. Podczas zajęć pokazane zostanie najnowsze słownictwo młodzieżowe, jego korzenie.

- Odniesienia do współczesnej kultury, w której indywidualizm, narcyzm, ekscytacja, szybkość, zmienność, efemeryczność są dominujące - zauważa prof. Anna Wileczek.

Projekt ten będzie kontynuowany także po zakończeniu Tygodnia Kultury Języka. W gromadzeniu danych językowych pomogą stowarzyszenia, z którymi współpracuje kielecka uczelnia. Powstanie baza, która może być pomocą do prac naukowych.

To nowy element Tygodnia Kultury Języka, natomiast jego tradycyjny kształt nie zmienił się. Jak co roku odbywa się w szkołach i placówkach kultury.

Lidia Pasich, koordynator "Tygodnia" przyznaje, że martwiła się, czy pandemia nie zniechęci uczestników.

- Obawialiśmy się, czy szkoły będą mogły i chciały wziąć udział. Tymczasem do programu przystąpiło 29 szkół, w tym 8 ponadpodstawowych. Natomiast program główny będzie realizowało 8 szkół i 11 instytucji kultury. Temat okazał się bardzo ciekawy dla młodzieży, stąd szereg propozycji - zaznacza.

Wiele wydarzeń, na przykład wykłady odbędą się zdalnie. Ale miłośnicy pięknego słowa będą mogli wziąć udział również w spotkaniach bezpośrednich. Na takie zapraszają Wojewódzka Biblioteka Publiczna, czy też Kieleckie Centrum Kultury. Gośćmi będą profesorowie, ale także pisarze, dziennikarze, czy aktor.

XXIX Tydzień Kultury Języka rozpocznie się 15 marca, a zakończy 20 marca.

PROGRAM WYDARZENIA 

Reklama