Przy jędrzejowskim źródełku stanęła figura Św. Barbary

Data publikacji: 20.06.2020 13:37
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
20.06.2020. Jędrzejów. Figura Św. Barbary

20.06.2020. Jędrzejów. Figura Św. Barbary
Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Na terenie dawnego źródełka Św. Barbary w Jędrzejowie stanęła figura świętej. Chociaż źródełko kilka lat temu wyschło, radni zdecydowali o przekazaniu pieniędzy na posprzątanie i renowację tego miejsca. Powstało ogrodzenie, nowy chodnik i ławki.

Radny Marek Skrzypiec wspomina, że kiedyś było to wyjątkowe miejsce. Ludzie pili wodę i zabierali ją do domów. Najstarsi mieszkańcy uważali, że źródło ma lecznicze właściwości.

Teren, na którym się znajduje należy do ogródków działkowych, ale w tym roku gmina wydzierżawiła to miejsce na 15 lat. W związku z tym wyczyszczono betonową nieckę zdroju, wywieziono śmieci, a teren ogrodzono. Aby łatwiej dotrzeć wykonany został nowy chodnik, a przy źródle ustawiono ławki i posadzone krzewy.

W źródełku od 4 lat nie ma wody, ponieważ obniżył się poziom wód gruntowych. Aby zdrój ponownie napełnić powstają różne koncepcje. Jedna zakłada przeprowadzenie odwiertów, inna napełnienie niecki wodą z wodociągów lub pobliskiego zalewu. Ostateczna decyzja będzie zależna od posiadanych na ten cel funduszy.

W okolicy źródełka ustawiony został postument, na którym ustawiono figurę Św. Barbary.

Tagi do tego wpisu
Reklama