PSL odpowiada na Polski Ład

Data publikacji: 23.05.2021 12:04
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
23.05.2021. Kielce. Konferencja działaczy Polskiego Stronnictwa Ludowego. Na zdjęciu (w środku): Grzegorz Dziubek - burmistrz Włoszczowy, Ewelina Bień i Adam Jarubas - europoseł PSL

23.05.2021. Kielce. Konferencja działaczy Polskiego Stronnictwa Ludowego. Na zdjęciu (w środku): Grzegorz Dziubek - burmistrz Włoszczowy, Ewelina Bień i Adam Jarubas - europoseł PSL
Fot. Michał Kita / Radio Kielce

Zdrowie Polaków, rozwój przedsiębiorczości i lepszy start dla młodych - to trzy główne filary programu „Nasz Plan dla Polski”, zaprezentowanego przez Polskie Stronnictwo Ludowe.

Jak stwierdził wiceprezes partii, europoseł Adam Jarubas, podczas spotkania z dziennikarzami w Kielcach, jest to odpowiedź Ludowców na przedstawiony przez Zjednoczoną Prawicę „Polski Ład”.

- Każda partia, która ma aspiracje, chce rządzić, powinna mieć program i swoje postulaty. My je mamy. „Nasz Plan dla Polski” to program skalkulowany i obliczony tak, aby zapewnić rozwój Polski po pandemii. Chcemy, aby nasz plan dawał możliwości rozwoju gospodarki, żeby nie krępował przedsiębiorczości - dodaje.

Wśród postulatów, dotyczących zdrowia, działacze PSL proponują przeznaczenie 6,8 proc. PKB na ochronę zdrowia, 30-procentowe podwyżki dla służb medycznych, a także 1 tys. zł odpisu od podatku dla pacjentów za leczenie w prywatnych placówkach.

- Skąd wziąć na to pieniądze? W odróżnieniu od rządzących proponujemy nie kolejne opłaty, obciążenia i podatki, ale między innymi przesunięcie ze składki rentowej. Przed laty w kraju było ponad 2 mln rencistów. Obecnie jest ich niespełna 700 tys. To da kwotę około 15 mld zł. Ponadto, na służbę zdrowia przeznaczymy środki z akcyzy za alkohol i papierosy. W sumie da to wartość około 20 mld zł i pozwoli już w ciągu jednego roku oddłużyć wszystkie szpitale samorządowe w Polsce - dodaje.

Szef świętokrzyskiego PSL zaznacza, że jego ugrupowanie planuje także szereg ułatwień dla przedsiębiorców. Jednym z rozwiązań jest między innymi dobrowolny ZUS, a także ograniczenie biurokracji w prowadzeniu działalności gospodarczej.

- Nasza propozycja to jedna kartka, jeden wniosek, przedsiębiorcy po pandemii powinni skupić się na zarabianiu pieniędzy i odbudowie swoich firm, a nie biurokracji. Przez ostatnie miesiące rozmawialiśmy z przedsiębiorcami, którzy narzekali na ciągle zmiany w prawie podatkowym, dlatego postulujemy, aby przez najbliższe dwa lata nie wprowadzano żadnych nowych podatków - tłumaczy.

W ramach punktu Lepszy start dla młodych, Ludowcy proponują ułatwienia dla młodych rodzin w dostępie do własnego mieszkania, między innymi poprzez zapewnienie 75 tys. zł na wkład własny przy zakupie mieszkania.

Działacze Polskiego Stronnictwa Ludowego zapowiadają organizacje szeregu spotkań i konferencji z mieszkańcami regionu w celu przedstawiania szczegółów swojego programu „Nasz Plan dla Polski”.

Tagi do tego wpisu
Reklama