Psychiatrzy martwią się o nowy program

Data publikacji: 14.10.2020 15:18
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
14.10.2020 Sandomierz. Spotkanie w sprawie przyszłości Centrów Zdrowia Psychicznego. Na zdjęciu (od lewej): Monika Czerwonka - lekarz psychiatra,  Renata Mirowska-Masternak -ordynator oddziału psychiatrii w Szpitalu Specjalistycznym w Sandomierzu

14.10.2020 Sandomierz. Spotkanie w sprawie przyszłości Centrów Zdrowia Psychicznego. Na zdjęciu (od lewej): Monika Czerwonka - lekarz psychiatra, Renata Mirowska-Masternak -ordynator oddziału psychiatrii w Szpitalu Specjalistycznym w Sandomierzu
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Sandomierscy lekarze z Centrum Zdrowia Psychicznego są pełni obaw o przyszłość ministerialnego programu pilotażowego, dotyczącego reformy leczenia.

Z ich inicjatywy, w starostwie powiatowym zorganizowane zostało spotkanie w tej sprawie. W Polsce funkcjonuje 31 Centrów Zdrowia Psychicznego, jedno z nich w Sandomierzu jako jedyne w województwie świętokrzyskim.

Jak mówi Renata Mirowska-Masternak, ordynator oddziału psychiatrii w szpitalu specjalistycznym, z powodu trudnej sytuacji budżetowej pojawiła się niepewność o kontynuację programu i jego finansowanie z ministerstwa zdrowia. Pilotaż kończy się w czerwcu przyszłego roku, trwa od dwóch lat, a do 2027 roku w każdym powiecie miało powstać Centrum Zdrowia Psychicznego.

14.10.2020 Sandomierz. Spotkanie w sprawie przyszłości Centrów Zdrowia PsychicznegoFot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

- Nowy model leczenia oparty jest na środowisku, podstawowym miejscem udzielania świadczeń jest dom pacjenta, poradnia i kluby pacjentów, a nie oddział stacjonarny. Z naszych doświadczeń wynika, że program pilotażowy pozwala na zajęcie się pacjentami w taki sposób, że nie wszyscy muszą trafić do szpitala. Będziemy optować za tym, aby program był kontynuowany, by nie robić kroku w tył, bo byłoby to ze szkodą dla społeczeństwa – dodała ordynator.

Podkreśliła, że zależy jej na wsparciu społeczeństwa w sprawie utrzymania programu pilotażowego dlatego przygotowana została petycja pod którą każdy może się podpisać. Jest ona dostępna m.in. na stronie internetowej szpitala w Sandomierzu i starostwa powiatowego.

Starosta Marcin Piwnik zapewnia, że zarząd powiatu i radni wesprą działania lekarzy.

- Nie ukrywajmy, dzisiejszy czas jest specyficzny, życie w pędzie powoduje, że pacjentów psychiatrycznych jest bardzo dużo. Będziemy się starać o to, aby to centrum nadal mogło w tej postaci działać - stwierdził starosta.

14.10.2020 Sandomierz. Spotkanie w sprawie przyszłości Centrów Zdrowia Psychicznego. Na zdjęciu (od lewej): Marek Kos - dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. Ducha Świętego w Sandomierzu, Monika Czerwonka -lekarz psychiatra, Renata Mirowska-Masternak - ordynator oddziału psychiatrii w Szpitalu Specjalistycznym w SandomierzuFot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Przy budynku Szpitala Specjalistycznego w Sandomierzu powstaje nowy pawilon dla Centrum Zdrowia Psychicznego. Będą tam przestronne sale z łazienkami, pokoje do psychoterapii, duży oddział dzienny, poradnia zdrowia psychicznego z gabinetami dla lekarzy oraz kawiarnia, która będzie prowadzona przed byłych pacjentów.

Rocznie z usług medycznych sandomierskiej psychiatrii korzysta około tysiąca osób.

Reklama