Pszczoły dadzą przykład studentom

Data publikacji: 20.05.2021 13:51
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
20.05.2021. Kielce. Pasieka na dachu Politechniki Świętokrzyskiej

20.05.2021. Kielce. Pasieka na dachu Politechniki Świętokrzyskiej
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Pięć uli stanęło na dachu Politechniki Świętokrzyskiej. Są nietypowe, bo częściowo wykonane z odzyskanych elektrośmieci. Obudowa ula wykonana została z heksagonów, które pochodzą z bębnów od pralek.

Profesor Zbigniew Koruba, rektor Politechniki Świętokrzyskiej mówi, że tym samym w Kielcach działa chyba jedyna uczelnia wyższa, która ma taką pasiekę.

- To nabiera też charakteru symbolicznego, bo pszczoły są pracowite i bardzo inteligentne. Mogą służyć przykładem naszym studentom, by również wykazywali się tymi cechami – żartuje profesor Zbigniew Koruba.

Pomysłodawcą oraz wykonawcą uli jest grafik i pszczelarz w jednej osobie – Tomasz Waśkiewicz. Politechnikę wspierała w projekcie Fundacja Odzyskaj Środowisko. Jednocześnie uczelnia zorganizowała piknik ekologiczny. Osoby, które przyniosły zużyte baterie i elektrośmieci otrzymywały cebulki kwiatów.

Współorganizatorami wydarzenia były firmy CCR Polska, oraz MB Recycling.

Katarzyna Sodo, z MB Recycling podkreślała, że coraz więcej osób, ale również instytucji docenia znaczenie surowców wtórnych.

- To projekt, dzięki któremu dajemy możliwość pozbycia się baterii i elektrośmieci w sposób bezpieczny dla środowiska. Trafiają one do zakładu przetwarzania, gdzie odzyskiwane są surowce nadające się do powtórnego użycia – tłumaczy Katarzyna Sodo.

W trakcie pikniku można było poznać studentów budujących łaziki marsjańskie z recyklingu oraz wziąć udział w warsztatach z trash artu.

Reklama