Ptasia grypa nadal groźna. Trzy ogniska w Świętokrzyskiem

Data publikacji: 10.05.2021 14:47
Autor: Aneta Cielibała-Gil / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Pixabay

Trzy ogniska ptasiej grypy stwierdzono w województwie świętokrzyskim. Ptaki z zakażonych stref zostały poddane utylizacji. Świętokrzyski wojewódzki lekarz weterynarii Tadeusz Kulkiewicz przestrzega, że zagrożenie cały czas istnieje.

- Mieliśmy dwa większe ogniska zachorowań: na terenie powiatu ostrowieckiego i buskiego. To były przydomowe gospodarstwa, w których było po kilkadziesiąt kur. Obydwa zostały wygaszone - mówi.

Ponadto w powiecie jędrzejowskim odnotowano kontakt zakażonego bociana z drobiem. Padły bocian został przetransportowany do laboratorium w Puławach. Potwierdzono u niego wirusa grypy ptasiej H5N1. Wydane zostało rozporządzenie przez lekarza weterynarii o okręgu wysokiego ryzyka, który obejmuje obszar trzech kilometrów od miejsca znalezienia bociana, czyli od miejscowości Zagaje.

- Kobieta, która opiekowała się chorym bocianem miała 20 kur, które ze względu na kontakt z chorym ptakiem zostały poddane utylizacji - dodaje Tadeusz Kulkiewicz.

W związku z istniejącym zagrożeniem wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz wydał rozporządzenie zakazujące obrotu, organizowania targów, pokazów, wystaw z udziałem ptaków i drobiu.

W całym kraju, tylko od 14 do 19 kwietnia, Państwowy Instytut Weterynaryjny stwierdził wystąpienie 25 nowych przypadków grypy ptaków: cztery ogniska zostały wykryte w województwie wielkopolskim, 13 ognisk - w mazowieckim, jedno w lubuskim, 4 w warmińsko-mazurskim i 3 w pomorskim.

Najgorsza sytuacja występuje w województwie mazowieckim, gdzie wybito prawie sześć milionów ptaków.

Reklama