Publiczność jest niezwykle spragniona doznań kulturalnych. Rozpoczął się festiwal „Ucho Igielne”

Data publikacji: 05.07.2020 21:55
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Kultura
05.07.2020 Sandomierz. II Letni Festiwal Muzyki Sakralnej „Ucho Igielne”

05.07.2020 Sandomierz. II Letni Festiwal Muzyki Sakralnej „Ucho Igielne”
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

W bazylice katedralnej w Sandomierzu wypełnionej publicznością rozpoczął się dzisiaj II Letni Festiwal Muzyki Sakralnej „Ucho Igielne”.

Wystąpiła Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus” pod batutą Anny Duczmal-Mróz. Koncert nosił tytuł „W 80 minut dookoła świata”. W repertuarze znalazły się m.in. utwory Ludwika van Beethovena, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Edwarda Griega, Modesta Musorgskiego i Wojciecha Kilara. Zgodnie z tytułem koncertu publiczność miała okazję odbyć duchową podróż po różnych zakątkach kuli ziemskiej.

Magdalena Kusztal, organizatorka festiwalu i założycielka Fundacji im. Edwarda Kusztala powiedziała, że zależy jej na promowaniu sztuki uwzględniając jej różne dziedziny. Sandomierz ze swoim bogactwem historycznym i religijnym doskonale wpisuje się w ten nurt. Wymieniła jeden z ciekawszych zabytków Sandomierza, czyli Ucho Igielne, którego nazwa kojarzy się zarówno ze słuchaniem, jak i z przypowieścią biblijną oraz z ostatnią powieścią Wiesława Myśliwskiego, pochodzącego z okolic Sandomierza .

Wśród uczestników koncertu był m.in. biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, który powiedział, że kultura zawsze idzie w parze z wiarą. Takie wydarzenia jak Festiwal Muzyki Sakralnej wpisują się w to dzieło.

- Wiara musi być w harmonii z kulturą, żeby była mocna i żywa. Utwory kompozytorów też biorą się z inspiracji religijnej i na pewno mogą sprzyjać umacnianiu relacji z Bogiem i drugim człowiekiem. Samo piękno - jak mówi Paul Evdokimov - może doprowadzić człowieka do Chrystusa - dodał hierarcha.

Dyrygent Anna Duczmal-Mróz powiedziała Radiu Kielce, że ludzie bardzo potrzebują teraz kultury, sztuki i muzyki, dlatego organizowanie takich wydarzeń jak np. festiwale jest tym bardziej cenne.

- Czas pandemii i konieczność pozostania w domach dowiódł, że publiczność jest niezwykle spragniona doznań kulturalnych, dlatego dzisiaj była tak długa kolejka do katedry, aby posłuchać, dotknąć muzyki - stwierdziła Anna Duczmal-Mróz.

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus” znana jest nie tylko w Europie, ale i na świecie. Współpracuje z największymi rozgłośniami, dla których nagrywa koncerty, stale współpracuje z BBC.

Za tydzień koncert w ramach Letniego Festiwalu Sztuki Sakralnej „Ucho Igielne” odbędzie się w kościele św. Floriana w Koprzywnicy.

adv adv
Wiadomości
Reklama