Pulsoksymetry dla seniorów

Data publikacji: 13.01.2021 11:55
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
13.01.2021. Ostrowiec Świętokrzyski. Wręczenie pulsoksymetrów UTW. Od lewej Matylda Niewójt - prezes UTW, Magdalena Zieleń - radna sejmiku województwa świętokrzyskiego

13.01.2021. Ostrowiec Świętokrzyski. Wręczenie pulsoksymetrów UTW. Od lewej Matylda Niewójt - prezes UTW, Magdalena Zieleń - radna sejmiku województwa świętokrzyskiego
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Siedemdziesiąt pulsoksymetrów trafi do mieszkańców powiatu ostrowieckiego. Urządzenia zostały kupione przez urząd marszałkowski w projekcie „Stop wirusowi”.

Jak przypomina radna sejmiku Magdalena Zieleń, pulsokrymetry pozwalają odczytać poziom nasycenia tlenu we krwi.

- To bardzo istotne, ponieważ jednym z powikłań po COVID-19 jest niski poziom tlenu we krwi - informuje radna i dodaje, że osoby, które nie wymagają hospitalizacji, mogą samodzielnie kontrolować stan swojego zdrowia.

Część urządzeń trafiła już do Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Ostrowcu Świętokrzyskim. Prezes Matylda Niewójt jest wdzięczna za to, że myśli się o seniorach i uważa, że sprzęt zostanie wykorzystany. Słuchacze będą mogli go wypożyczać.

- Te osoby, które faktycznie potrzebują, będą mogły zgłosić się do zarządu. Nie wszyscy mogą pozwolić sobie na zakup. W tej chwili to dla nas przydatna pomoc - mówi prezes UTW w Ostrowcu Świętokrzyskim. Koszt takiego sprzętu dochodzi nawet do prawie 200 złotych.

Pulsokrymetry trafią do domów pomocy społecznej, środowiskowych domów samopomocy, klubów seniora i hospicjum. Jak podkreśla Magdalena Zieleń, w ubiegłym roku urząd marszałkowski na walkę z pandemią przekazał do powiatu ostrowieckiego ponad 4,5 miliona złotych.

13.01.2021. Ostrowiec Świętokrzyski. Pulsoksymetr.Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Reklama