Pustułki wracają na łowy

Data publikacji: 13.08.2020 12:10
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
13.08.2020 Złota. Ptasi Azyl

13.08.2020 Złota. Ptasi Azyl
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Pięć pustułek, odchowanych w Ptasim Azylu w Złotej, w powiecie pińczowskim wyleciało na wolność. Ptaki trafiły do ośrodka jako pisklęta. Przeszły rekonwalescencję i zostały przygotowane do samodzielnego życia.

Tadeusz Ptak - właściciel ośrodka informuje, że w azylu przebywa w sumie kilkanaście pustułek. Część z nich była ranna, miały połamane skrzydła, które trzeba było poskładać. Pozostałe z kolei trafiły pod opiekę, ponieważ jako pisklęta wypadły z gniazda.

- Zostały przywiezione jako maluchy. Wyglądały jak białe kuleczki. Przez ponad miesiąc je karmiłem. Od dwóch tygodni latają w dużej wolierze. Wnuczek zauważył nawet, że złapały już mysz. Stąd wniosek, że w terenie na pewno dadzą sobie radę - przekonuje Tadeusz Ptak.

Pustułki to drapieżne ptaki z rodziny sokołowatych. Często widuje się je, kiedy polują nad polami, ale zamieszkują też miejskie przestrzenie.

- To średnio liczny ptak lęgowy w Polsce. W większości bytuje w miastach m.in. na wieżach kościelnych, w kanałach wentylacyjnych. To ich ulubione miejsca lęgowe - mówi ornitolog.

Ptaki przed opuszczeniem ośrodka zostały zaobrączkowane, aby można było śledzić ich dalsze losy. Obrączkarz Jakub Wyka tłumaczy, że założenie obrączki na nogi ptaka to nadanie mu tożsamości, swoistego dowodu osobistego.

- Każda obrączka ma unikatowy numer. Widnieje na niej kod centrali. W naszym przypadku to centrala gdańska, czyli PLG Polska-Gdańsk. Tylko stacja ornitologiczna w Gdańsku prowadzi obrączkowanie ptaków w Polsce. Kod składa się z kilku znaków numerowych i cyfrowych. Dzięki temu możemy zidentyfikować ptaka - tłumaczy.

W ostatnich dniach do Ptasiego Azylu trafiły także m.in. trzy jaskółki, wilga po kolizji z pojazdem oraz bocian ze złamanym skrzydłem. Łącznie znajduje się tam kilkaset ptaków. To m.in. żurawie, kuropatwy, gęsi tybetańskie, dzięcioł czarny i myszołowy.

Aby zwiedzić azyl „Ptakolub” wystarczy umówić się telefonicznie, dzwoniąc pod numer: 664-434-568. Wstęp jest darmowy, jednak gospodarz zachęca, by drobną formą zapłaty była karma, na którą jest spore zapotrzebowanie.

Reklama