Rada dialogu o energii dla huty Celsa

Data publikacji: 16.09.2020 15:54
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
16.09.2020. Kielce. Spotkanie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego

16.09.2020. Kielce. Spotkanie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego
Fot. Faustyna Terelak / Radio Kielce

Wyzwania stojące przed Hutą Celsa Ostrowiec, w związku ze zmianami na rynku energetyki były głównym tematem spotkania Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, pod przewodnictwem marszałka Andrzeja Bętkowskiego. Dyskusję zdominowała debata o wpływie zmian cen energii na przemysł hutniczy.

Jak mówi Szymon Czechowski, dyrektor ds. prawnych i relacji zewnętrznych Huty Celsa, najpilniejszym wyzwaniem dla całego przemysłu energochłonnego w tym hutnictwa jest kwestia zmian na rynku mocy i wprowadzenie tzw. opłaty mocowej, którą przedsiębiorstwa o dużym zużyciu prądu będą musiały ponosić od nowego roku.

- W przypadku Huty Celsa koszty byłyby bardzo duże, sięgające dodatkowych 40 zł do każdej megawatogodziny. Przypomnę, że przy dobrej koniunkturze, w ciągu roku, huta zużywa około 1 TW/h (terawatogodziny) energii. To daje w sumie koszty na poziomie kilkudziesięciu milionów złotych – dodaje.

Szymon Czechowski zaznacza, że głównym problemem przemysłu energochłonnego w Polsce jest niska konkurencyjność względem krajów zachodu Europy. Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego postuluje powołanie międzyresortowego zespołu do spraw rynku mocy i przemysłu energochłonnego.

Podczas środowego spotkania członkowie rady zaopiniowali także projekt strategii rozwoju województwa świętokrzyskiego 2030 plus.

Reklama