Rada miasta nie będzie debatować nad referendum w sprawie odwołania Wenty

Data publikacji: 10.06.2021 10:11 / Data aktualizacji: 10.06.2021 10:57
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu: Bogdan Wenta - prezydent Kielc

Na zdjęciu: Bogdan Wenta - prezydent Kielc
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Nie będzie głosowania w sprawie referendum o odwołanie prezydenta Bogdana Wenty.

Podczas dzisiejszych obrad rady miasta za wycofaniem projektu uchwały w tej sprawie opowiedziało się 17 radnych, przeciw było pięć osób, natomiast dwoje radnych wstrzymało się od głosu.

Przeciwko głosowali Wiesław Koza i Marcin Stępniewski z klubu PiS, oraz Katarzyna Suchańska, Kamil Suchański i Joanna Winiarska - Bezpartyjni i NIezależni. Wstrzymali się Dariusz Kisiel i Tadeusz Kozior z PiS. Maciej Bursztain nie głosował.

Głosowanie poprzedziła ożywiona dyskusja. Anna Kibortt przewodnicząca klubu Projekt Wspólne Kielce, stwierdziła, że z uwagi na sesję absolutoryjną jaka odbędzie się za dwa tygodnie dzisiejsze rozpatrywanie decyzji o ewentualnym referendum jest zbędne.

- Wówczas przeprowadzimy pogłębioną dyskusję dotyczącą pracy prezydenta. Dokonamy także nowej oceny zarówno w kontekście absolutorium, jak i udzielenia wotum zaufania - dodaje.

Z takim stanowiskiem zdecydowanie nie zgodził się Kamil Suchański, z klubu Bezpartyjni i Niezależni. Sprzeciwiał się temu, by zdejmować z porządku obrad wniosek o referendum. Jak zaznaczył, to sam prezydent Bogdan Wenta, jeszcze w ubiegłym roku apelował o zwołanie takiego referendum.

- Nie wiem na co mamy czekać. Apeluję, aby tym tematem nie grać. Jeśli radni nie chcą tego referendum to zdecydujmy o tym dzisiaj, a nie przeciągajmy tej sprawy w nieskończoność - dodaje.

Natomiast przewodniczący rady miasta Jarosław Karyś, stwierdził, że rozpoczynanie dziś procedury referendalnej przed sesją absolutoryjną byłoby zadziwiające.

- Nie ośmieszajmy się w swojej zapalczywości, chcąc koniecznie wymusić sprawę, która może poczekać te dwa tygodnie. Wówczas ocenimy pracę prezydenta za 2020 rok - zaznaczył.

Za zdjęciem z porządku obrad punktu dotyczącego referendum opowiedział się klub Koalicji Obywatelskiej. Natomiast Marcin Stępniewski z klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości, jeszcze w trakcie dyskusji zadeklarował, że będzie głosował przeciw zdejmowaniu tego punktu z porządku obrad. Jednocześnie zaapelował, aby projekt uchwały w sprawie referendum był rozpatrywany podczas sesji absolutoryjnej wyznaczonej na 24 czerwca.

Tagi do tego wpisu
Reklama