Rada Polityczna PiS wybrała wiceprezesów. Dołączył do nich premier Morawiecki [KOMENTARZE]

Data publikacji: 04.07.2021 16:43
Autor: Daniel Lenart , Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Premier Mateusz Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki
Fot. Wiktor Taszlow / Radio Kielce

Premier Mateusz Morawiecki dołączył do wiceprezesów Prawa i Sprawiedliwości. W tym gronie są także: europosłowie Beata Szydło i Joachim Brudziński, a także szef MON Mariusz Błaszczak, szef MSWiA Mariusz Kamiński oraz poseł Antoni Macierewicz. Kandydatów na wiceprezesów wskazuje prezes partii Jarosław Kaczyński. Dziś ich wybór zatwierdziła Rada Polityczna Prawa i Sprawiedliwości.

To była świetna decyzja - tak dołączenie do grona wiceprezesów partii premiera Mateusza Morawieckiego ocenia lider Prawa i Sprawiedliwości w regionie poseł Krzysztof Lipiec.

- Został wybrany największą liczbą głosów Rady Politycznej. To jest dobra wiadomość, to potwierdzenie tego, że polityka polskiego rządu pod przywództwem pana premiera ma bardzo silną akceptację w Prawie i Sprawiedliwości. Mam przekonanie, że rząd Mateusza Morawieckiego w Polsce dokona jeszcze wielu zmian, choćby w postaci Polskiego Ładu, do którego realizacji i promocji jesteśmy zobowiązani jako wszyscy członkowie PiS. Mam przekonanie, że razem z premierem Mateuszem Morawieckim będziemy zmieniać Polskę na dobre - dodał. 

- Ten wybór to kolejny sygnał, że Prawo i Sprawiedliwość kieruje swój przekaz do różnych grup społecznych i wiekowych - twierdzi Anna Krupka, wiceminister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. - Mamy wśród wiceprezesów pana premiera Mateusza Morawieckiego, mamy również pana Antoniego Macierewicza, osobę bardzo zasłużoną dla Polski, działającą w opozycji demokratycznej. Mamy też silną kobietę, panią premier Beatę Szydło - wymienia Anna Krupka.

Jak podkreśla, wszyscy wiceprezesi partii to dobrze dobrane osoby.

- Ta grupa wiceprezesów gwarantuje, że partia będzie działała sprawnie, skutecznie, dynamicznie, i że w kierownictwie będą reprezentowane różne poglądy, różne gremia prawicowe - twierdzi Anna Krupka.

Wiceminister Spraw Zagranicznych i świętokrzyski poseł PiS Piotr Wawrzyk podkreśla, że wybór wiceprezesów był oczywisty. Są to czołowi politycy oraz, obok prezesa Kaczyńskiego, twarze Prawa i Sprawiedliwości. 

- To są osoby, które od początku wprowadzały reformy, które zapoczątkował w 2015 roku rząd Prawa i Sprawiedliwości. To symbole tego dobrego czasu dla Polski, dające tym samym gwarancję, że będą kontynuowały ten kierunek pracy i w tym kierunku będzie podążał cały obóz Prawa i Sprawiedliwości, Zjednoczonej Prawicy. To kierunek nacechowany troską o Polaków, o ich bezpieczeństwo, dobrobyt i lepsze życie - dodał.

Senator Krzysztof Słoń zwraca uwagę, że wszyscy pozostali wiceprezesi zostali wybrani ponownie, co jest oznaką stabilizacji w partii oraz dobrej oceny ich pracy.

- Bardzo mnie cieszy także wybór pana premiera Mateusza Morawieckiego, bo w ostatnim czasie to na jego barkach spoczywa funkcjonowanie rządu Zjednoczonej Prawicy oraz bardzo trudne rozmowy z naszymi partnerami spoza naszego kraju. To nie tylko kwestie gospodarcze, ale też wspólna strategia Unii Europejskiej na następne lata. W tym dotychczasowym składzie brakowało tylko premiera Morawieckiego. Te sześć osób będzie dużym wsparciem dla prezesa Jarosława Kaczyńskiego - podsumował senator.

Z kolei senator Jarosław Rusiecki dodaje, że wybór Mateusza Morawieckiego na wiceprezesa to istotne wzmocnienie polityczne także dla samego premiera.

- Pozostali wiceprezesi to zespół wypróbowanych ludzi o dużym autorytecie. Wspomnę choćby panią premier Beatę Szydło, która uzyskała największe poparcie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Warto też przypomnieć ogromne doświadczenie polityczne pana marszałka seniora Antoniego Macierewicza. Pozostali to także osoby, które w Prawie i Sprawiedliwości zawsze odgrywały istotną rolę - dodał.

Poseł Marek Kwitek dodaje, że różnice w zdobytej liczbie głosów między osobami wybranymi przez Radę Polityczną PiS na wiceprezesów nie były duże, ale premier Mateusz Morawiecki zdobył największe poparcie.

- Została doceniana praca pana premiera nie tylko przez polskie społeczeństwo, ale też przez członków Rady Politycznej. To dobrze rokuje dla Polski i funkcjonowania naszej partii. Osoby z takim doświadczeniem i chęcią pracy dla kraju są nam potrzebne. Człowiek, który wynegocjował świetne warunki współpracy w ramach UE i budżetu unijnego na kolejne lata, zasługiwał na ten wybór - dodał.

Z wyboru premiera Mateusza Morawieckiego na wiceprezesa cieszy się też poseł Andrzej Kryj. Podkreślił, że na pewno jest to ogromne wzmocnienie kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości, ale także ważna decyzja z punktu widzenia województwa świętokrzyskiego.

- Dla mnie, jako posła z Ostrowca Świętokrzyskiego jest to duża radość, bo bardzo blisko współpracuję z panem premierem Morawieckim. Ostrowiec cieszy się jego życzliwością. Świadczą o tym dotacje z rezerwy budżetu państwa na sprzęt dla szpitala, pieniądze z budżetu państwa na lądowisko w ostrowieckim szpitalu, czy na salę koncertową w szkole muzycznej. Mogę powiedzieć, że nigdy nie spotkałem się z jakąś rezerwą, czy obojętnością, gdy o jakieś sprawy dla województwa świętokrzyskiego zabiegam - podkreślił.

Wczoraj Jarosław Kaczyński został ponownie wybrany na prezesa Prawa i Sprawiedliwości. Dziś obradowała Rada Polityczna ugrupowania, która ma charakter wyborczy. Poza wyborem wiceprezesów, wybrała też Sekretarza Generalnego - został nim Krzysztof Sobolewski, a także dokonała zmian składu Komitetu Politycznego i Komisji Etyki.

Reklama