RADIO BIAŁYSTOK. Mieszkańcy Łomży mogą zgłaszać propozycje ws. zagospodarowania Starego Rynku

Data publikacji: 03.08.2020 16:30
Kategoria: Wiadomości z kraju /Źródło: Radio Białystok, PAP


Fot. Adam Dąbrowski / Radio Białystok

Do połowy sierpnia mieszkańcy Łomży mogą zgłaszać propozycje dotyczące sposobów i możliwości wyeksponowania odkrytych reliktów archeologicznych na Starym Rynku. Podczas prac odkryto m.in. pozostałości po kramach kupieckich, fundamenty starego ratusza i studnie.

Badania archeologiczne na terenie Starego Rynku w Łomży rozpoczęły się w kwietniu tego roku i prowadzone są w ramach realizowanego przez miasto projektu "Projekt Kultura – kontynuacja rewitalizacji Starego Rynku w Łomży".

Jakie tajemnice skrywa Łomża? 

W ramach prac odkryto m.in. całość fundamentów starego ratusza miejskiego wraz z budynkami sąsiadującymi z nim i ratuszowej wieży, a także cztery studnie drewniane i murowane. Archeolodzy odkopali też m.in. monety, plomby kupieckie, aplikacje, przedmioty codziennego użytku, fragmenty potłuczonych naczyń - w sumie kilkadziesiąt tysięcy zabytków ruchomych

Plan rewitalizacji zakładał wstępnie m.in. wyeksponowanie pod szkłem fundamentów starego ratusza. Jednak w związku z kolejnymi odkryciami, miasto zwróciło się do mieszkańców, by też oni zaproponowali jak wyeksponować te odkrycia.

Podczas konsultacji, które odbyły się na początku minionego tygodnia, prowadzący prace archeolog Mieczysław Bienia powiedział, że udało się odkryć więcej niż zakładano. Dodał, że odkopano bardzo dużo zabytków ruchomych, które będą przekazane do muzeum. "To zabytki, które pokażą tę najstarszą, nieopisaną historię Łomży" - dodał.

Wskazywał, że wykopaliska pokazują jak Łomża się rozwijała. Wskazując na rynek, gdzie odkryto części zabudowań różnych kramów zarówno ich pozostałości drewniane jak i murowane, mówił, że murowane obiekty powstały po 1526 roku. "Zrównano wtedy drewniane obiekty, a na ich miejsce dobudowano murowane" - powiedział archeolog. Jak zaznaczył, sam ratusz był okazałym obiektem.

Mieczysław Bienia zastrzegł, że więcej będzie mógł powiedzieć po zakończeniu prac, a te - jego zdaniem - dobiegają końca. Ocenił, że potrwają jeszcze około dwóch tygodni.

Mieszkańcy podczas konsultacji zgłaszali swoje propozycje co do rewitalizacji rynku. Pojawiły się głosy, aby wyeksponować więcej odkrytych reliktów, ale też by było tam np. więcej zieleni.

Mieszkańcy mają głos

Swoje propozycje wciąż można zgłaszać, miasto czeka na nie do 14 sierpnia. Miasto uruchomiło specjalny adres mailowy: stary.rynek@um.lomza.pl, można je też przekazać w formie papierowej do ratusza.

Fot. Adam Dąbrowski / Radio Białystok

Reklama