RADIO BIAŁYSTOK. Polscy muzułmanie obchodzą Święto Ofiarowania Kurban Bajram

Data publikacji: 20.07.2021 21:00
Kategoria: Wiadomości z kraju /Źródło: Radio Białystok/PAP


Fot. Radio Białystok

Polscy muzułmanie rozpoczęli we wtorek (20.07) czterodniowe obchody Święta Ofiarowania Kurban Bajram (Eid al-Adha). Modlitwy odbyły się w meczecie w Bohonikach, a także m.in. w Białymstoku.

W województwie podlaskim żyją największe skupiska polskich muzułmanów pochodzenia tatarskiego. Kurban Bajram obchodzą muzułmanie na całym świecie.

- To największe i najważniejsze dla nas święto - powiedział przewodniczący zarządu Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Bohonikach Maciej Szczęsnowicz.

Dodał, że na święto do Bohonik przybyło dużo osób, pomodlono się w meczecie. Odwiedzano potem także groby na mizarze.

W Bohonikach i Kruszynianach są zabytkowe drewniane meczety. Bohoniki i Kruszyniany - meczety i mizary są od 2012 r. Pomnikiem Historii.

Świąteczne życzenia z okazji Kurban Bajram wystosował do wiernych Muzułmański Związek Religijny (MZR) w RP. Mufti RP, przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego MZR w RP Tomasz Miśkiewicz napisał, że przez złożenie ofiary na święto, wierni starają się potwierdzić swoją wierność i pełne poddanie się woli Najmiłosierniejszego, Najmiłościwszego" oraz okazują wzajemne więzi.

Spędźmy zatem świąteczne dni na modlitwach, czytaniu Koranu i czynieniu dobra. Bądźmy szczęśliwi i spokojni ze swoimi rodzinami, przyjaciółmi oraz bliskimi znajomi. Okażmy życzliwość ubogim i potrzebującym, podzielmy się z nimi tym, czym możemy" - napisał mufti.

Życzenia opublikowano na stronie internetowej związku. MZR przygotował także specjalne świąteczne kazanie Mirzogoliba Radzhabalieva, imama Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej MZR w Białymstoku, które można obejrzeć na stronie.

Wielu z nas złoży w tych dniach ofiarę ze zwierzęcia – kurbana – dzieląc się mięsem z potrzebującymi, połączymy się w meczetach na wspólnej modlitwie świątecznej i śpiewaniu takbirów, będziemy świętować w gronie rodziny i przyjaciół" - napisał MZR.

Liderzy Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP szacują, że do związku należy ok. 5 tys. osób, w większości polskich Tatarów. Liczbę wszystkich muzułmanów w Polsce, wliczając cudzoziemców, m.in. studentów, dyplomatów, przedsiębiorców i uchodźców, szacuje się na od 25 do 30 tys. osób.

Reklama