RADIO BIAŁYSTOK. SG: Agresywne grupy migrantów forsowały granicę w okolicach Dubicz Cerkiewnych i Mielnika

Data publikacji: 24.11.2021 09:18
Kategoria: Wiadomości z kraju /Źródło: Radio Białystok, PAP


Fot. Straż Graniczna / Twitter

"Na odcinkach ochranianych przez placówki SG w Dubiczach Cerkiewnych oraz w Mielniku grupy agresywnych cudzoziemców forsowały granicę" – napisała w środę (24.11) na Twitterze Straż Graniczna.

Ostatniej doby zanotowano 267 próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. 44 cudzoziemcom wydano postanowienia o opuszczeniu terytorium naszego kraju.

Udaremniono w nocy próbę nielegalnego przekroczenia granicy przez rzekę Bug

Funkcjonariusze  SG i żołnierze udaremnili w nocy próbę nielegalnego przekroczenia granicy przez rzekę Bug. W okolicach Włodawy (Lubelskie) sześć osób pontonem próbowało przedostać się z Białorusi na polski brzeg - poinformował rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej kpt. Dariusz Sienicki.

Jak przekazał, do zdarzenia doszło ok. godz. 1:00 w nocy z wtorku na środę w powiecie włodawskim. Patrol funkcjonariuszy Straży Granicznej i żołnierzy dostrzegł na białoruskim brzegu rzeki granicznej grupę osób i  ponton. "Prawdopodobnie przygotowywały się do nielegalnego przekroczenia  granicy państwowej. Grupa około 6 osób została przez nas dostrzeżona i  oświetlona. Za pomocą głośnych komunikatów poinformowaliśmy ich, że w  ten sposób nie wolno przekraczać granicy państwowej, wezwaliśmy ich do  zachowania zgodnego z prawem” – poinformował kpt. Dariusz Sienicki.

Jak przekazał, osoby te spuściły powietrze z pontonu i wycofały się w głąb terytorium Białorusi.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 36 tys. prób  nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego ok. 7 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z  Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego  obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy  rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne  60 dni.

Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią stanie  stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości powstanie na terenie Podlasia. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu oraz kamery dzienne i nocne. Na terenie Lubelszczyzny naturalną zaporą jest rzeka Bug.

adv adv
Wiadomości
Reklama