RADIO BIAŁYSTOK. SG: prawie 540 prób nielegalnego przekroczenia granicy; 8 zatrzymanych imigrantów

Data publikacji: 11.10.2021 11:28
Kategoria: Wiadomości z kraju /Źródło: Radio Białystok, PAP


Fot. Joanna Szubzda / Radio Białystok

W niedzielę strażnicy graniczni odnotowali 538 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Zatrzymali 8 nielegalnych imigrantów.

"W niedzielę 10.10 na granicy Polski i Białorusi odnotowano 538 prób jej nielegalnego przekroczenia. Zatrzymano 8 nielegalnych imigrantów, ob. Iraku. Pozostałym próbom służby zapobiegły" - poinformowała na Twitterze Straż Graniczna.

Jak dodano, za pomocnictwo funkcjonariusze SG zatrzymali 7 cudzoziemców. Są to obywatele Egiptu, Gruzji, Iranu, Ukrainy, Niemiec i dwóch obywateli Rosji.

Od sierpnia Straż Graniczna udaremniła ponad 16 tys. prób nielegalnego sforsowania granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 5 tys. miało miejsce w październiku. We wszystkich ośrodkach straży granicznej przebywa obecnie ponad 1,5 tys. nielegalnych migrantów.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią - w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego - obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. 30 września Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o 60 dni. 1 października w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie prezydenta w tej sprawie.

Reklama