RADIO DLA CIEBIE. Tunel POW nie przeszedł odbioru straży pożarnej. Winny wentylator

Data publikacji: 25.10.2021 22:40
Kategoria: Wiadomości z kraju /Źródło: Radio dla Ciebie


Fot. Radio Dla Ciebie

Wentylacja w tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy podczas naszych testów nie uzyskała wymaganych parametrów końcowych. Dlatego nasza opinia jest negatywna – poinformował rzecznik mazowieckiej Państwowej Straży Pożarnej brygadier Karol Kierzkowski. Dodał, że jeden z sześciu wentylatorów jest wadliwy.

Od poniedziałku 18 października strażacy prowadzili kontrolę w tunelu na ursynowskim odcinku Południowej Obwodnicy Warszawy.

- Testy dotyczyły m.in. systemów wentylacji i wykrywania pożaru - informował wtedy Kierzkowski.

Jeszcze w piątek trwała analiza dokumentacji potrzebnej do wydania opinii ws. bezpieczeństwa przeciwpożarowego w tunelu POW. Jak dowiedziała się Polska Agencja Prasowa, system przeciwpożarowy działał, ale wykryto też drobne uchybienia. Straż pożarna czekała również na uzupełnienie braków w dokumentacji.

Jeden wentylator do naprawy

Dziś rzecznik mazowieckiej Państwowej Straży Pożarnej poinformował o negatywnej decyzji strażaków.

- Wynika to głównie z tego, że wentylacja pożarowa, która w razie pożaru miałaby wywiewać wszystkie toksyny, spaliny i dym, nie trzyma parametrów. Jest sześć wentylatorów, z czego jeden jest wadliwy - tłumaczył Kierzkowski.

Podkreślił przy tym, że wszystkie inne elementy dotyczące bezpieczeństwa przeciwpożarowego jak detekcja, klaty dymowe, wyłączniki, dojazdy przeciwpożarowe i zaopatrzenie w wodę działają prawidłowo.

- Więc wykonawca musi naprawić ten jeden wentylator - zaznaczył.

Zapewnił, że gdy wadliwy wentylator zostanie naprawiony, strażacy jak najszybciej przeprowadzą ponowne testy.

- Nie będą to testy, które trwają kilka dni. Uruchomimy przyspieszoną procedurę, podczas której będziemy się zajmować tylko tą jedną wentylacją i nic więcej nie będziemy sprawdzać - przekazał.

Kiedy ponowna kontrola?

O negatywnej opinii straży pożarnej poinformowała również rzeczniczka warszawskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Małgorzata Tarnowska.

- Mimo to, że próby z „gorącym dymem” wyszły pozytywnie, czyli zadziałały systemy bezpieczeństwa, awarii uległ wentylator rezerwowy - podkreśliła.

- Po usunięciu usterki przez wykonawcę ponownie zwrócimy się do straży pożarnej o przeprowadzenie kontroli - dodała.

Wcześniej rzeczniczka warszawskiego GDDKiA informowała, że pozytywną opinię dotyczącą tunelu wydał już sanepid.

- Kontrolujący nie wnieśli uwag do dokumentacji ani do zrealizowanych robót - mówiła Tarnowska.

Od 22 grudnia 2020 r. kierowcy mają do dyspozycji ponad 15-kilometrowy odcinek Południowej Obwodnicy Warszawy między węzłami Warszawa-Wilanów a Lubelska wraz z nowym mostem na Wiśle. Na trasę można dostać się przez cztery węzły: Warszawa-Wilanów, Wał Miedzeszyński, Patriotów i Lubelska.

Łączny koszt budowy trzech odcinków S2, stanowiących fragment Południowej Obwodnicy Warszawy, to ok. 4,6 mld zł, z czego blisko 1,7 mld zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach programu operacyjnego infrastruktura i środowisko.

Reklama