RADIO GDAŃSK. Gdyńskie Ikarusy obchodzą 40-lecie. Z tej okazji wyjechały na ulice miasta, by zabrać pasażerów w sentymentalną podróż

Data publikacji: 11.10.2021 12:36
Kategoria: Wiadomości z kraju /Źródło: Radio Gdańsk


Fot. Robert Groth / Radio Gdańsk

Święto Ikarusów w Gdyni. Z okazji 40-lecia wprowadzenia do ruchu w gdyńskiej komunikacji miejskiej przegubowych autobusów marki Ikarus, w niedzielę mieszkańcy miasta mogli podróżować tymi zabytkowymi pojazdami za darmo na linii 150.

Pierwszy kurs podczas niedzielnej akcji w Gdyni należał do pani Wiesławy Fopke, która przez 17 lat walczyła o to, by kobiety mogły kierować autobusami.

- Wzruszający moment, pełen emocji i dobrych wspomnień - mówił zastępca dyrektora ZKM Gdynia, prof. Olgierd Wyszomirski.

Zabytkowe Ikarusy 280 jeździły pomiędzy rozkładowymi autobusami na linii 150. Z możliwości przejażdżki nimi skorzystały tłumy pasażerów, którzy z sentymentem wspominali swoje dawne przejazdy tymi pojazdami. Były też osoby, które potraktowały niedzielną przejażdżkę Ikarusem jako dobry pomysł na randkę. 

Pierwsze Ikarusy 280 trafiły na gdyńskie ulice 6 października 1981 roku. Łącznie do stałej eksploatacji w gdyńskiej komunikacji miejskiej wprowadzono 151 pojazdów. Woziły one gdynian przez 26 lat, do 22 czerwca 2007 roku, kiedy to ostatni kurs wykonały uroczyście dwa autobusy tej marki - 2636 i 2637.

Reklama