RADIO GDAŃSK. Mieli wyłudzić 10 mln zł z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Cztery osoby zatrzymane

Data publikacji: 16.09.2020 15:30
Kategoria: Wiadomości z kraju /Źródło: Radio Gdańsk


Fot. Radio Gdańsk

Funkcjonariusze Delegatury CBA w Gdańsku, na zlecenie prokuratury Regionalnej w Lublinie, zatrzymali kolejne 4 osoby, którym zarzuca się wyłudzanie środków unijnych z PARP w Warszawie. Zatrzymani, to osoby powiązane ze spółkami, w których pełniły różne funkcje. Były tam również osoby, które uczestniczyły w procederze jako tzw. „słupy".

To kolejny wątek w sprawie podejrzenia wyłudzenia 10 mln zł z funduszu unijnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, na inwestycję zajmującą się produkcją luksusowych jachtów przez jedną z renomowanych gdańskich firm.

Proceder trwał co najmniej od 2014 i polegał na pozornym nabyciu udziałów w spółce, a także składaniu przez "słupy" dokumentów poświadczających nieprawdę, które miały istotne znaczenie dla uzyskania milionowych dotacji.

Ustalenia CBA i prokuratury wskazują, że w wyniku składania wniosków o dopłaty unijne, które zawierały nieprawdziwe dane, wprowadzono w błąd przedstawicieli PARP. Unijna dotacja, którą próbowano wyłudzić, miała opiewać na ponad 38 mln zł, z tej sumy spółka otrzymała 10 mln zł.

Dotychczas w tej sprawie zatrzymano 8 osób. Ostatnie zatrzymania przez gdańskich funkcjonariuszy CBA miały miejsce w sierpniu ubiegłego roku. Funkcjonariusze CBA przeszukują ponad 20 miejsc, w tym lokale mieszkalne oraz miejsca związane z działalnością podejrzanych.

Niewykluczone są kolejne zatrzymania osób, które działały w ramach struktury przestępczej na różnych szczeblach.

Reklama