RADIO KOSZALIN. Mielno będzie lepiej chronione przed sztormami

Data publikacji: 11.05.2021 07:06
Kategoria: Wiadomości z kraju /Źródło: Radio Koszalin


Fot. Jarosław Ryfun/Radio Koszalin

Brzeg morski zostanie zabezpieczony, plaża poszerzona. Pracę budowlane mają ruszyć we wrześniu. Urząd Morski w Szczecinie podpisał umowę z wykonawcą.

Zakres robót jest bardzo szeroki, powiedział Piotr Domaradzki z urzędu.

- Naprawić umocnienia z gwiazdobloków, wykonać trzy odcinki opaski kamiennej narzutowej i pokryć zbocze wydmy, żeby chronić je przed rozmywaniem przez fale sztormowe. Oprócz tego należy wymienić zniszczone resztki ostróg niemieckich i wbić nowe. Na koniec wpompować na plaże piasek z głębi morza. Nawet dwu-trzykrotnie może poszerzyć się plaża.

Prace będą prowadzone z wyłączeniem miesięcy wakacyjnych. Burmistrz Mielna Olga Roszak-Pezała powiedziała, że inwestycja jest bardzo ważna i długo wyczekiwana.

Zaznaczyła, że sześć lat temu rada gminy zdecydowała o przeznaczeniu 150 tys. zł na prace projektowe.

- Od ulicy 1 Maja aż po przystań rybacką w Unieściu brzegi zostaną umocnione, będzie bezpieczniej dla wspaniałych wydm. Poszerzy się nam plaża oraz szerokość naszych kąpielisk. Dla mieszkańców i turystów to przede wszystkim jakość świadczonych usług. Za dwa lata będziemy mieć już efekt tej inwestycji.

Remont plaży ma zakończyć się do końca czerwca 2023 roku. Pochłonie 54 mln zł, z czego prawie 46 mln zł jest unijnym dofinansowaniem, pozostała kwota pochodzi z budżetu państwa.
Reklama