RADIO KRAKÓW. Tym razem zdalnie. Sesje egzaminacyjne na krakowskich uczelniach coraz bliżej

Data publikacji: 08.01.2021 13:00
Kategoria: Wiadomości z kraju /Źródło: Radio Kraków


Fot. Radio Kraków

Zimowe sesje egzaminacyjne na krakowskich uczelniach przewidziano na koniec stycznia, a nawet początek lutego. Część prowadzących przeprowadza jednak testy już od grudnia w tak zwanym "terminie zero".

- Pojedyncze egzaminy na wniosek dziekanów wydziałów będą prowadzone stacjonarnie, ale pod warunkiem, że dziekani będą w stanie zapewnić maksymalne bezpieczeństwo sanitarne, To incydentalne przypadki - zdecydowana większość egzaminów i zaliczeń będzie zdalna - mówi rzeczniczka prasowa Politechniki Krakowskiej - Małgorzata Syrda-Śliwa.

Jak dodaje - uczelnia liczy na to, że po świętach wielkanocnych przynajmniej zajęcia praktyczne będą mogły odbywać się już w tradycyjnej, stacjonarnej formie.

Władze Akademii Górniczo-Hutniczej rekomendują przeprowadzanie testów w formie zdalnej - informuje rzeczniczka krakowskiej uczelni -  Anna Żmuda-Muszyńska - ale jak dodaje -  decyzję w tej sprawie samodzielnie mogą podjąć dziekani konkretnych wydziałów.

Te egzaminy, które być może odbędą się na uczelni, będą pod najwyższym reżimem sanitarnym. To tylko w wyjątkowych sytuacjach, kiedy nie da się przeprowadzić egzaminów online - mówi rzeczniczka AGH.

A jak komentuje prof. Tomasz Rachwał Prorektor ds. Kształcenia Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie - na ich uczelni także większość egzaminów  odbędzie się za pomocą komputera.  Można przeprowadzić je zarówno w formie pisemnej jak i ustnej - dodaje.

W przypadku mniejszych grup takie formy też wchodzą w rachubę. Jest to też w kontakcie bezpośrednim, tylko za pomocą odpowiedniego sprzętu - mówi rzecznik UP. Jak dodaje - jeśli prowadzący zajęcia zdecyduje się jednak przeprowadzić egzamin na terenie uniwersytetu, w przypadku dużych roczników będzie musiał podzielić studentów na grupy.

Reklama