RADIO KRAKÓW. Uniwersytet Jagielloński najlepszą uczelnią z Polski w Round University Ranking

Data publikacji: 11.05.2021 09:58
Kategoria: Wiadomości z kraju /Źródło: Radio Kraków/PAP


Fot. Sylwia Paszkowska/Radio Kraków

Uniwersytet Jagielloński zajął najwyższe miejsce spośród polskich uczelni w międzynarodowym rankingu Round University Ranking (RUR).

Pierwsze na liście znalazły się uczelnie amerykańskie, zwyciężył Uniwersytet Harvarda. Jak poinformował UJ, w porównaniu do ubiegłorocznej edycji uczelnia awansowała o 34 miejsca i uplasowała się na 358. pozycji.

Łącznie w tegorocznym rankingu Round University Ranking (RUR) sklasyfikowano 869 uniwersytetów z 73 krajów, w tym sześć uczelni z Polski. Drugą najlepszą spośród polskich uczelni okazał się Uniwersytet Warszawski (363. miejsce). W zestawieniu ujęto jeszcze: Politechnikę Warszawską (540.), Politechnikę Łódzką (627.), Politechnikę Gdańską (634.) i Uniwersytet Łódzki (653.). Wszystkie polskie uczelnie poprawiły się w porównaniu do edycji 2020.

Na czele tegorocznego rankingu znalazły się uczelnie amerykańskie. Zwyciężył Uniwersytet Harvarda, przed Kalifornijskim Instytutem Technicznym i Uniwersytetem Stanforda. Na kolejnych miejscach sklasyfikowano Imperial College London, Instytut Karolinska, Instytut Technologiczny Massachusetts, Uniwersytet Oksfordzki, Politechnikę Federalną w Zurychu i Uniwersytet Cambridge. Czołową dziesiątkę zamyka Uniwersytet Columbia.

Ranking jest publikowany przez RUR Rankings Agency z siedzibą w Moskwie. Metodologia uwzględnia 20 wskaźników zgrupowanych w czterech obszarach - kształcenie, badania, umiędzynarodowienie oraz stabilność finansowa.

Reklama