RADIO KRAKÓW. Zakończyły się prace konserwatorskie w Archiwum Krakowskiej Kapituły Katedralnej na Wawelu

Data publikacji: 07.07.2020 11:26
Kategoria: Wiadomości z kraju /Źródło: Radio Kraków


Fot. ks. P. Guzik

Bajecznie kolorowe bukiety można zobaczyć na jedwabnych tkaninach pochodzących z XVII wieku, ze szkoły włoskiej. Zakończyły się prace konserwatorskie w jednym z najstarszych polskich archiwów - Archiwum Krakowskiej Kapituły Katedralnej na Wawelu.

Po 3 latach prac kapitularz wraz z odnowionymi tkaninami odzyskał dawną świetność - mówi Natalia Krupa - odpowiedzialna za projekt konserwatorski.

- Jedwabne obicie składało się z 53 pasów, czyli fragmentów tkaniny jedwabnej, która rozlokowana była w 12 płycinach boazerii. Największym wyzwaniem dla konserwatorów było przywrócenie tym tkaninom pierwotnego piękna, gdzie centralną część kompozycji stanowi bukiet kwiatowy - wyjaśnia Krupa i dodaje, że ze względu na wyjątkową wrażliwość jedwabnych materiałów nie będą eksponowane publicznie. Natomiast jeszcze w tym roku będzie można zobaczyć je na multimedialnej wystawie prezentującej skarby krakowskiej kapituły.

- Udało się zaprojektować specjalną interaktywną wystawę, która jeszcze w tym roku zostanie otwarta, pod tytułem Skarby krakowskiej kapituły w pomieszczeniach biblioteki Uniwersytetu Papieskiego, gdzie będzie można obejrzeć zdigitalizowany materiał z kapitularza. Jeden z fragmentów tkaniny zostanie zaprezentowany także oryginalnie w Muzeum Katedralnym na Wawelu, gdzie będzie można zobaczyć prawdziwy kunszty wykonania konserwacji - mówi Natalia Krupa.

Konserwacja tkanin kosztowała 3 mln zł. Środki pochodziły z funduszy europejskich, ze Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa i Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II.

Reklama