RADIO OLSZTYN. Jak wyglądał sezon turystyczny w Wilczym Szańcu?

Data publikacji: 11.10.2021 22:19
Kategoria: Wiadomości z kraju /Źródło: Radio Olsztyn


Fot. Radio Olsztyn

Byłą siedzibę Hitlera Wilczy Szaniec w Gierłoży koło Kętrzyna odwiedziło w tym roku 250 tysięcy turystów. W porównaniu do czasów sprzed pandemii jest to spadek o 70 tysięcy osób – poinformował nadleśniczy Nadleśnictwa Srokowo Zenon Piotrowicz.

Przed pandemią Wilczy Szaniec, będący jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc turystycznych na Warmii i Mazurach, każdego roku odwiedzało około 330 tys. osób.

- Z powodu COVID-19 obserwujemy spadek liczby odwiedzających o około 20 proc. Podobnie było w ubiegłym roku - powiedział nadleśniczy Zenon Piotrowicz.

Dodał, że na spadek ruchu turystycznego wpływ ma mniejsza liczba wycieczek szkolnych. Natomiast na podobnym, co sprzed pandemii poziomie utrzymuje się ruch turystów indywidualnych, którzy zwiedzają Warmię i Mazury samochodami osobowymi.

W maju chętnych do zwiedzania byłej siedziby Hitlera było kilkanaście tysięcy, podczas gdy przed pandemią bywało nawet 40 tys. osób.

Do Wilczego Szańca najwięcej turystów przyjechało w sierpniu, bo ponad 90 tysięcy. Duże zainteresowanie wzbudziło wydarzenie pod nazwą Operacja Berlińska 1945. Była to inscenizacja historyczna z udziałem grup rekonstruktorów oraz pojazdów wojskowych. Tego dnia do Wilczego Szańca przyjechało 4 tysiące miłośników historycznych wydarzeń. Leśnicy chętnie goszczą obecnie młodzież szkolną. Do Wilczego Szańca na bezpłatne wycieczki przyjeżdżają uczniowie z powiatu kętrzyńskiego.

Jesienią też można zwiedzać byłą siedzibę Hitlera. Dostępna jest trasa plenerowa – leśna. Ponadto czynne są wystawy w obiektach zamkniętych, a także bunkry i ich ruiny. Pomocna w zwiedzaniu jest specjalna aplikacja albo informacje na tablicach. Można też skorzystać z usług przewodników. Nowością są przewodniki elektroniczne do samodzielnego zwiedzania.

W ostatnich latach poprawiona została infrastruktura w obiekcie. Utwardzone zostały ścieżki na trasie, pomocne dla osób poruszających się na wózkach, czy dla matek z małymi dziećmi. Można odpocząć na ławkach. Zmodernizowana została infrastruktura teletechniczna, ustawiono oświetlenie.

Trwa budowa budynku obsługi turysty. Architektonicznie nawiązuje on do Wilczego Szańca. Budynek jest betonowy z elementami drewna. Znajdzie się w nim główna hala, sklep z pamiątkami, kawiarenka, informacja turystyczna. Będą też biura i toalety oraz miejsce do obsługi kamperów. Budynek ma być gotowy przed sezonem turystycznym w 2022 roku. Oprócz tego powiększony zostanie parking i zaplecze gospodarcze.

W kolejnych latach Lasy Państwowe chcą wyremontować obiekt hotelowy i restaurację. Powstać ma też nowa wystawa historyczna. Ma to być ekspozycja dotycząca II wojny światowej. Wykorzystane mają być nowe techniki przekazu treści. Wystawa kierowana ma być także do turystów zza granicy.

Od dwóch lat dużym zainteresowaniem cieszy się wystawa opowiadająca o nieudanym zamachu na Hitlera, który miał miejsce w 1944 roku.

Wilczy Szaniec w latach 1941-44 pełnił funkcję głównej kwatery Hitlera. W leśnym miasteczku pod Kętrzynem oprócz Hitlera mieszkało około 2,5 tysiąca ludzi. Według historyków, to tu decydowano o podbojach nazistowskich Niemiec, tu pojawiały się szaleńcze pomysły i stąd wydawano rozkazy wpływające na losy wielu milionów ludzi.

Reklama