RADIO OLSZTYN. Kętrzyn w ramach bezpieczeństwa oznacza przejścia dla pieszych

Data publikacji: 10.06.2021 16:48
Kategoria: Wiadomości z kraju /Źródło: Radio Olsztyn


Fot. Radio Olsztyn

Odłóż telefon i żyj! – takie napisy pojawią się przy większości przejść dla pieszych w Kętrzynie. Najpierw malowane są w okolicach szkół i przedszkoli, a potem pojawią się w centrum. Jest to związane ze zmianą przepisów w ruchu drogowym.

Od 1 czerwca samochody muszą zatrzymać się już w momencie, kiedy pieszy zbliża się do pasów. Natomiast przechodzień wchodząc na jezdnię czy torowisko, nie może używać telefonu komórkowego lub innych urządzeń elektronicznych, które rozpraszają uwagę. Kętrzyńska akcja „odłóż telefon i żyj” ma o tym przypominać. Tym bardziej, że codziennie można zobaczyć przechodniów na pasach wpatrzonych w swoje telefony.

Jak wynika z danych miejscowej policji, w tym roku doszło w Kętrzynie do kilku potrąceń pieszych przez samochody. Dwa były już po wejściu w życie nowych przepisów. W obu przypadkach poszkodowane zostały, na szczęście niegroźnie, 10-letnie dziewczynki.

Podobną akcję przeprowadzono kilka dni temu w Elblągu. Tam zamiast napisów policjanci drogówki wspólnie z uczniami klasy mundurowej malowali przed przejściami dla pieszych symbole przekreślonego telefonu komórkowego.

Reklama