RADIO OLSZTYN. Niezwykłe odkrycie w zabytkowym budynku pocztowym w Elblągu. To znalezisko o znaczeniu historycznym

Data publikacji: 10.05.2021 19:00
Kategoria: Wiadomości z kraju /Źródło: Radio Olsztyn


Fot. Radio Olsztyn

Dzięki odkryciu dokonanemu przez ekipy remontujące zabytkową pocztę w centrum Elbląga, gmach – po raz pierwszy od czasów wojny – mógł zyskać odświętną szatę na majowe święta.

Od frontu zawisły na nim kilkumetrowe flagi biało-czerwone. Kilka lat temu Poczta Polska pod nadzorem konserwatorskim zajęła się przywracaniem świetności wpisanego do rejestru zespołu pocztowego z XIX wieku. Przetrwał on wojnę jako jeden z nielicznych tak cennych obiektów. Wtedy wymagał solidnej naprawy, by mogli wrócić tam pocztowcy.

Po latach zabytek potrzebował więcej uwagi i sporo pieniędzy, dlatego jest teraz remontowany etapami. Przy okazji jednego z remontów, pod dachem, budowlańcy odkryli kilka tajemniczych otworów. Okazało się, że to tzw. kobyłki, służące do umieszczania drzewców flag. Nie wiadomo kiedy powstały. Elblążanie mogli teraz podziwiać osiem 7-metrowych flag zwisających spod gzymsu II pietra.

Jest szansa, że prawie 150-letni gmach Poczty Polskiej kryje jeszcze niejedną tajemnicę. 2 lata temu po wyburzeniu współczesnej dobudówki, na ścianie ukazał się wykonany cyrylicą napis „9 Maja – koniec wojny”.

Reklama