RADIO OLSZTYN. Upamiętniono leśników zamordowanych w Katyniu. Ponad sto dębów posadzono w Orzechowie

Data publikacji: 04.08.2020 18:03
Kategoria: Wiadomości z kraju /Źródło: Radio Olsztyn


Fot. Radio Olsztyn

105 dębów upamiętniło leśników i drzewiarzy zamordowanych w Katyniu. Dziś uroczyście posadzono sadzonki. Każda z nich jest imiennie poświęcona jednej zamordowanej osobie.

 

- Zawsze musimy pamiętać o tych, którzy zginęli w Katyniu, zamordowani przez Sowietów. Ale też musimy pamiętać o tych, którzy 10 lat temu jechali oddać im cześć do Smoleńska tym tragicznym lotem. O tych wszystkich, którzy oddali życie za Ojczyznę, po prostu musimy pamiętać – podkreśla Jerzy Szmit, szef struktur Prawa i Sprawiedliwości w Olsztynie.

To pierwsze takie upamiętnienie leśników zamordowanych w Katyniu.

- Trzeba pamiętać, że ta grupa była niszczona najpierw przez wojska niemieckie, a potem przez wojska radzieckie. To dlatego, że leśnicy to była grupa wykształcona, ludzie, którzy umieli pisać, czytać, cieszyli się autorytetem mieszkańców – zauważa poseł Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Małecki.

- Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie od lat bierze udział w akcji „Katyń – ocalić od zapomnienia”, przekazując co roku sadzonki dębów różnym instytucjom. Ten rok jest dla nas wyjątkowy, bo po raz pierwszy posadziliśmy drzewa poświęcone ludziom, którzy tak jak my byli leśnikami – mówi Adam Pietrzak z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.

105 dębów poświęconych leśnikom zamordowanych w Katyniu posadzono w Orzechowie niedaleko Olsztynka.

 

Reklama