RADIO OLSZTYN. Wietrzna i zimna majówka na mazurskich jeziorach. Konieczne były interwencje ratowników

Data publikacji: 04.05.2021 10:19
Kategoria: Wiadomości z kraju /Źródło: Radio Olsztyn


Fot. Radio Olsztyn

Kilkanaście razy pomagali wczoraj żeglarzom ratownicy MOPR na Wielkich Jeziorach Mazurskich.

Jak powiedział Radiu Olsztyn dyżurny MOPR w Giżycku Tomasz Kurowicki, ratownicy pomogli 61 osobom, przeprowadzili 11 akcji technicznych i jedną medyczną. Na Jeziorze Mikołajskim, podczas cumowania, jacht uderzył w pomost. Stojące na łodzi dziecko przewróciło się i rozbiło głowę. Na szczęście nie była konieczna hospitalizacja chłopca.

Ostatnia łódź ratownicza wróciła do portu po godzinie 18. W czasie majowego weekendu na mazurskich jeziorach wiał silny wiatr, nawet do 7 stopni w skali Beauforta i przechodziły ulewne deszcze. Jachty wpływały na mielizny i kamienie.

W niedzielę ratownicy pomogli 29 osobom. W trzech akcjach pomagali iławskim ratownikom WOPR-u na Jezioraku. Z uszkodzonej łodzi na Śniardwach ewakuowano ludzi. Żaglówka z przebitym dnem zostanie ściągnięta z kamienistej mielizny, gdy poprawi się pogoda. Było także zgłoszenie o dryfującej łodzi na Jeziorze Ryńskim.

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich jest już oznakowany. Ustawiono w sumie 450 boi i 85 znaków brzegowych. Działa też system ostrzegania przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi składający się z 17 masztów. O niebezpieczeństwie informuje żeglarzy pulsujące żółte światło. Sygnał 40 błysków na minutę to komunikat: „Uwaga! Spodziewane burze i wiatr”, a 90 błysków na minutę oznacza bezpośrednie niebezpieczeństwo występowania burzy i wiatru. W przypadku problemów na wodzie działa numer ratunkowy 601 100 100.

Szlaki żeglowne Systemu Wielkich Jezior Mazurskich mają łączną długość około 145 kilometrów. Poza głównym szlakiem Pisz – Węgorzewo są to również boczne odnogi tej drogi wodnej: Jezioro Mikołajskie – Jezioro Nidzkie, jezioro Tałty – Ryn, jezioro Kisajno – jezioro Niegocin i jezioro Mamry – Święcajty.

Reklama