RADIO OPOLE. Zabytkowy kościół w Lewinie Brzeskim przejdzie remont. Część kosztów pokryją unijne pieniądze

Data publikacji: 17.10.2020 17:00
Kategoria: Wiadomości z kraju /Źródło: Radio Opole
Kościół poewangelicki w Lewinie Brzeskim

Kościół poewangelicki w Lewinie Brzeskim
Fot. Daniel Klimczak / Radio Opole

Zabytkowy kościół poewangelicki w Lewinie Brzeskim doczeka się remontu. To jeden z najstarszych zabytków w mieście, który nieużytkowany od około 50 lat, popada jednak w ruinę.

Jeszcze do 20 października lewiński magistrat czeka na oferty w ramach przetargu na prace mające na celu zabezpieczenie świątyni. Jak zapowiada burmistrz Artur Kotara, wykonanie pierwszego etapu remontu pozwoli na bezpieczne przebywanie wewnątrz obiektu.

- Budynek jest w złym stanie technicznym, a szczególnie ma złe poszycie. W związku z tym doszliśmy do wniosku, żeby w pierwszej kolejności zabezpieczyć obiekt, zrobić nowy dach, nowe obróbki blacharskie, nowe rynny, rury spustowe, a w środku zabezpieczyć empory - wskazuje.

Prace te wyceniono na ponad 900 tysięcy złotych. W piątek podpisano umowę na dofinansowanie inwestycji kwotą 300 tysięcy złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego.

Władze gminy nie wykluczają, że po ich zakończeniu w kościele będą mogły odbywać się okazjonalne nabożeństwa czy wydarzenia kulturalne. W dalszej kolejności samorząd, który jest właścicielem obiektu, planuje restaurację między innymi drewnianego ołtarza, ławek, czy organów. Dodajmy, że całość prac może kosztować nawet 7 milionów złotych.

Reklama