RADIO OPOLE. Zawadzkie: radykalne podwyżki czynszu w mieszkaniach komunalnych. Lokatorzy muszą płacić nawet za wychodek na podwórku

Data publikacji: 10.06.2021 16:00
Kategoria: Wiadomości z kraju /Źródło: Radio Opole


Fot. Radio Opole

W gminie Zawadzkie od lipca wchodzą w życie nowe zasady i stawki opłat za korzystanie z gminnych lokali mieszkalnych i budynków gospodarczych. Lokatorzy alarmują, że podwyżka jest "zbójecka", bo opłaty wzrosły o ponad 100%, a gmina chce, żeby płacili np. za latrynę na podwórku. Urzędnicy odpowiadają, że stawki nie były zmieniane od lat i były jednymi z najniższych w regionie, poza tym - jak dodają - sporo lokatorów nie płaci regularnie czynszu, a zadłużenie wobec gminy wynosi ponad milion złotych.

- Nasza sytuacja jest okropna. Każdy się zastanawia, czy będzie miał za co żyć, jak zapłaci za mieszkanie – mówią Julia Krasuska, Halina Juraszek i Magdalena Mietelska.

- Pan burmistrz podniósł o ponad 100 proc. czynsze ludziom, których na prawdę na to nie stać – mówi Julia Krasuska.

- 228 zł płaciłam na miesiąc za 43 metry. W chwili obecnej będę płaciła 509 zł - mówi Halina Juraszek.

- Mam pokój z kuchnią, zimna woda i ubikacja na dworze. Teraz za ten wychodek muszę płacić 20 zł na miesiąc. Wcześniej tej opłaty nie było, teraz jest dopiero w tych podwyżkach – mówi Magdalena Mietelska.

Według nowych zasad nie tylko wyższa jest stawka za metr mieszkania, ale lokatorzy muszą też płacić za korzystanie z szop, garaży i innych pomieszczeń gospodarczych, które wcześniej nie były ewidencjonowane.

- Od lat nie było podwyżki czynszów, wszystkie ceny idą w górę, więc to było nieuniknione – mówi Mariusz Stachowski, burmistrz Zawadzkiego. - Podwyżka jest dość duża i nie ma tutaj co ukrywać, z tym że wynika ona z konkretnych wyliczeń. Wiemy ile to jest metrów, jakie koszty po stronie gminy muszą być planowane i to dzieląc wychodzi stawka dużo wyższa niż ta, która jest obecnie. Zastosowaliśmy stawkę troszkę mniejszą, ale wiemy, że ona i tak jest dużym obciążeniem dla mieszkańców.

Jednocześnie burmistrz deklaruje, że po rozmowach z mieszkańcami rozpoczął prace nad weryfikacją nowego sposobu naliczania opłat, ale jak podkreśla, powrotu do starych stawek nie będzie.

Reklama