RADIO PIK. Marszałkowski medal dla rówieśniczki Niepodległej!

Data publikacji: 04.08.2020 20:00
Kategoria: Wiadomości z kraju /Źródło: Radio PiK
W imieniu marszałka Piotra Całbeckiego, medal Joannie Ziółkowskiej wręczył radny wojewódzki Jacek Gajewski

W imieniu marszałka Piotra Całbeckiego, medal Joannie Ziółkowskiej wręczył radny wojewódzki Jacek Gajewski
Fot. Szymon Zdziebło / tarantoga.pl dla UMWKP

Stuletnia Joanna Ziółkowska, najstarsza podopieczna Domu Pomocy Społecznej w Wielkiej Nieszawce odebrała medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

Medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis honorowani są rówieśnicy Niepodległej, świadkowie odradzającej się ojczyzny. W imieniu marszałka Piotra Całbeckiego, medal wręczył nestorce radny województwa Jacek Gajewski.

- Tradycję honorowania medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis najstarszych mieszkańców naszego regionu rozpoczęliśmy z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Medale przyznajemy również dziś, na pamiątkę setnej rocznicy powrotu Kujaw i Pomorza do macierzy. Dziękujemy w ten sposób za świadectwa, proste, osobiste opowieści osób, od których możemy uczyć się naszej historii. Nie można budować przyszłości bez wiedzy o tym, kim jesteśmy i skąd pochodzimy. A nasze korzenie to korzenie naszych rodziców, dziadków, pradziadków - mówi marszałek Piotr Całbecki.

Pani Joanna pochodzi z wielodzietnej rodziny (była czwartym z jedenaściorga dzieci). Lubiła szydełkować, jej dom pełen był ręcznie haftowanych serwetek. Dziś do jej ulubionych rozrywek należą rozmowy z kolegami i koleżankami z Domu Pomocy Społecznej w Wielkiej Nieszawce oraz spotkania z rodziną.

Joanna ZiółkowskaFot. Szymon Zdziebło / tarantoga.pl dla UMWKP

Reklama