RADIO POZNAŃ. O ponad połowę mniej obozów, kolonii i półkolonii będzie w te wakacje na terenie Wielkopolski

Data publikacji: 29.06.2020 20:25
Kategoria: Wiadomości z kraju /Źródło: Radio Poznań
Komentarze
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Radio Poznań

Powodem jest epidemia koronawirusa i wymogi, jakie musieli spełnić ich organizatorzy.

Z danych, jakimi dysponuje Wielkopolskie Kuratorium Oświaty wynika, że ze zorganizowanych form wypoczynku skorzysta w regionie 19 i pół tysiąca dzieci.  - To głównie półkolonie - mówi wielkopolska kurator oświaty Elżbieta Leszczyńska.

- Trudno powiedzieć, że to jest odwaga, to jest raczej stworzenie oferty. Odwaga będzie należała do rodziców, powiedziałabym. Oczywiście, jeżeli będą zapewnione warunki sanitarne, to nie powinno to być ogniskiem zakażeń, a jednak dzieci mają szansę odetchnięcia od roku szkolnego, który też był trudny, bo w domu - właśnie poza domem.

Rodzice na stronie MEN w specjalnej bazie mogą sprawdzić, czy kolonia lub obóz, na który jedzie ich dziecko, został tam zgłoszony, a co za tym idzie odbywa się legalnie.

Dziś wojewoda wielkopolski wspólnie ze służbami zainaugurował akcję "Bezpieczny wypoczynek nad wodą". W Wielkopolsce jest niemal 900 jezior, na których działa kilkadziesiąt strzeżonych kąpielisk. - Na progu wakacji już mamy pierwsze utonięcia - mówi Piotr Garstka z wielkopolskiej policji.

Już mamy w tym roku 7 utonięć. Mam nadzieję, że ta liczba się na tym zatrzyma. W całym roku 2019 było w Wielkopolsce 27 utonięć, z czego w tym sezonie letnim 12. Cały czas główną przyczyną tych wypadków nad tymi wszystkimi akwenami wodnymi, czy to jeziora czy rzeki, jest i brawura, przecenianie umiejętności pływackich. Nie znamy terenu, gdzie pływamy, a tak naprawdę rzucamy się dosłownie i w przenośni na głęboką wodę i alkohol.

Wielkopolscy strażacy, którzy także uczestniczą w akcjach ratunkowych nad akwenami, nagrali filmik, w którym pokazują, w jak trudnych warunkach działają. - Niestety nasze statystyki pokazują, że zbyt często wyjeżdżamy do zdarzeń, w których niestety giną ludzie - mówi rzecznik wielkopolskich strażaków Sławomir Brandt.

Na strzeżonych kąpieliskach w Wielkopolsce pracuje około stu ratowników WOPR-u. Oni w tym roku także już ratowali tonących. Topił się między innymi mężczyzna, który nie tylko był pijany, ale także pod wpływem środków odurzających. Na szczęście udało się go uratować.

 
Reklama