RADIO SZCZECIN. Katedra odzyskuje swój gotycki wygląd

Data publikacji: 29.06.2020 18:25
Kategoria: Wiadomości z kraju /Źródło: Radio Szczecin
Komentarze
Szczecin. Katedra św. Jakuba

Szczecin. Katedra św. Jakuba
Fot. Radio Szczecin

Dobiega końca pierwszy etap odbudowy północnej ściany Katedry św. Jakuba w Szczecinie. Ma ona przywrócić gotycki wygląd tej części budynku.

W ciągu miesiąca zostaną zdjęte rusztowania i wtedy zobaczymy efekt prac - mówi Dorian Sierek, kierownik techniczny Katedry.

- Mamy zdjęcia, ale nie są to typowe fotografie od frontu. Są ze skrzyżowania ulicy Grodzkiej i Farnej, gdzie ładnie widać tę ścianę, jak to wcześniej wyglądało, w poprzednich latach. Wzorujemy się mniej więcej na roku 1900. Cały projekt elewacji wykonał Sławomir Kiersnowski i on nawiązywał do zdjęć z tamtych lat - mówi Sierek.

Podczas prac odkryto krypty.

- Wszystkie pierwsze georadary pokazują, że tam się znajdują krypty. Oczywiście przy tej ścianie, którą tutaj odtwarzamy przy kopaniu pod windę, znaleźliśmy bombę. Saperzy przyjechali i ja zabrali. Była to bomba zapalająca. Odnaleźliśmy też pełno szczątków ludzkich, odkryliśmy specjalne zawiesia na sarkofagi, które będzie można potem podziwiać, jeśli zostanie udostępniona krypta - mówi kierownik techniczny.

W odbudowanej północnej części Katedry znajdą się także pomieszczenia, które mogą być wykorzystywane podczas koncertów. Będzie też wejście do planowanego Muzeum Archidiecezjalnego.
 
Reklama