Radna Koalicji Obywatelskiej stanie przed sądem

Data publikacji: 18.08.2020 09:06 / Data aktualizacji: 18.08.2020 12:59
Autor: Iwona Murawska , Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
18.08.2020 Kielce. Konferencja. Na zdjęciu od lewej: Katarzyna Zapała - KO, Agata Wojda - KO

18.08.2020 Kielce. Konferencja. Na zdjęciu od lewej: Katarzyna Zapała - KO, Agata Wojda - KO
Fot. Michał Kita / Radio Kielce

Kielecka radna Koalicji Obywatelskiej Katarzyna Zapała stanie przed sądem. Prokuratura Rejonowa Kielce-Wschód przygotowała akt oskarżenia przeciwko wiceprzewodniczącej kieleckiej Rady Miasta. Radna jest oskarżona o przekroczenie uprawnień funkcjonariusza publicznego w związku z zasiadaniem w radzie miasta.

Chodzi o sprawę, która wyszła na jaw w lipcu ubiegłego roku. Podczas sesji rady miasta w porządku obrad miała znaleźć się uchwała w sprawie wydzierżawienia miejskiej działki przy ulicy Okrzei w Kielcach. Grunt, którego wartość szacowana jest na 2 mln zł, miał zostać wydzierżawiony na 30 lat w trybie bezprzetargowym. W kuluarowych rozmowach okazało się, że nieruchomość miała trafić w posiadanie szwagra Katarzyny Zapały. Po tej informacji uchwała została zdjęta z porządku obrad.

Radna mówiła wówczas, że wnioskodawcą inwestycji nie jest jej szwagier, a inny przedsiębiorca z Kielc, a szwagier tylko skontaktował ją z potencjalnym inwestorem. Dziś Katarzyna Zapała stwierdziła, że czuje się niewinna. Jak zaznaczyła, w związku ze skierowaniem wobec niej aktu oskarżenia złoży rezygnację z funkcji wiceprzewodniczącej rady miasta.

- Według mnie prokurator skierował akt oskarżenia do sądu na podstawie niesłusznych założeń i bardzo wątpliwych przesłanek. Uznaję, że dla jasności sytuacji jest to odpowiedni moment do złożenia przeze mnie rezygnacji z funkcji wiceprzewodniczącej rady miasta. Są ku temu dwa argumenty. Po pierwsze chciałabym mieć więcej czasu, aby przygotować się do procesu i oczyścić swoje imię, ale także chciałabym zaprzestać karuzeli politycznej, jaką przez kilka miesięcy stosują wobec mnie koledzy i koleżanki z rady miasta - mówi Katarzyna Zapała.

Radna Koalicji Obywatelskiej podkreśla, że jest przekonana, iż wymiar sprawiedliwości oczyści ją z postawionych zarzutów. Natomiast rezygnację z pełnionej funkcji zamierza złożyć w środę na ręce przewodniczącego rady.

Jarosław Karyś, przewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości, ocenia, że radna Koalicji Obywatelskiej zdecydowanie za późno zdecydowała się na rezygnację ze stanowiska.

- Zwykle tak bywa, że po zarzutach prokuratorskich przychodzi akt oskarżenia. Szkoda, że radna Katarzyna Zapała tak późno zdecydowała się na rezygnację ze stanowiska wiceprzewodniczącej rady. My dwa razy wnosiliśmy do rady miasta o odwołanie ze stanowiska radnej KO, tak się jednak nie stało. Powaga rady wymagała, aby Katarzyna Zapała zrezygnowała natychmiast - dodaje Jarosław Karyś.

Zdaniem prezydenta Kielc Bogdana Wenty do oceny sytuacji i decyzji radnej Katarzyny Zapały trzeba będzie poczekać do zakończenia postepowania. Jak stwierdził liczy na szybki przebieg postępowania.

Za zarzucany czyn radnej grozi kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Reklama