Radni PSL usiłują odwołać wójta Rakowa

Data publikacji: 24.06.2020 15:40
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Damian Szpak, wójt Rakowa

Damian Szpak, wójt Rakowa
08.11.2018 / Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Rada gminy w Rakowie chce odwołać z funkcji wójta Damiana Szpaka. Radni podjęli uchwałę o wygaszeniu mandatu wójta podczas czerwcowej sesji. Na razie nie wiadomo, czy włodarz rzeczywiście straci stanowisko. Rada gminy podjęła uchwałę stosunkiem głosów 8:6.

Zdaniem rajców, wójt naruszył ustawowy zakaz łączenia funkcji z zatrudnieniem w administracji rządowej. Jak czytamy w uzasadnieniu, od 23 listopada 2018 przebywa na urlopie bezpłatnym w Świętokrzyskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach i nadal figuruje jako pracownik tej instytucji. Radni powołując się na przepisy prawa wykazują, że ośrodek jest jednostką administracji rządowej, co wyklucza sprawowanie funkcji wójta przez osobę zatrudnioną w takiej instytucji.

Damian Szpak, wójt gminy Raków nie zgadza się z oceną radnych.

- Przebywanie na urlopie bezpłatnym w mojej opinii nie jest żadnym łamaniem prawa, to zawieszenie stosunku pracy. W żaden sposób nie jestem zależny od kierownictwa instytucji, ani ono ode mnie. Do końca kadencji moja praca w ośrodku po prostu nie istnieje - mówi.

Wójt dodaje, że w jego ocenie ośrodek w Modliszewicach nie jest też bezpośrednio jednostką administracji rządowej.

Uchwała rady gminy o stwierdzeniu wygaśnięcia mandatu została doręczona do wojewody i komisarza wyborczego. Wójtowi przysługuje skarga do Sądu Administracyjnego. Włodarz skorzystał z tej możliwości. Teraz radni muszą stosowną uchwałą skierować skargę do sądu. Mają to zrobić w piątek na nadzwyczajnej sesji rady gminy. Uchwała jest też analizowana przez służby wojewody.

Większość rady gminy Raków stanowią radni Polskiego Stronnictwa Ludowego, którzy są w opozycji do rządzącego wójta z Prawa i Sprawiedliwości.

Tagi do tego wpisu
Reklama