Radny gminy Wilczyce stracił mandat. Twierdzi, że to skutek gry politycznej

Data publikacji: 28.05.2020 17:43
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
28.05.2020 Sesja Rady Gminy Wilczyce. Na zdjęciu: radny gminy Wilczyce Eugeniusz Polit

28.05.2020 Sesja Rady Gminy Wilczyce. Na zdjęciu: radny gminy Wilczyce Eugeniusz Polit
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Radny gminy Wilczyce Eugeniusz Polit stracił mandat. Uchwałę w tej sprawie przegłosowała na dzisiejszej sesji rada gminy, wcześniej zarzucając mu działalność na majątku gminy, co jest prawnie zabronione.

Eugeniusz Polit określił tę przesłankę jako absurdalną. Chodzi o grunty rolne, które dzierżawił od Urzędu Gminy. Twierdzi, że gdy został radnym, w ustawowym terminie 3 miesięcy od uzyskania mandatu, rozwiązał umowę dotyczącą gruntów, a ich dzierżawcą został jego syn.

Eugeniusz Polit dodał, że dotarł do orzecznictwa sądowego, w myśl którego nawet jeśli nadal byłby dzierżawcą gruntów rolnych należących do gminy, to i tak nie powinien stracić mandatu radnego. Jego zdaniem jest to gra polityczna, ponieważ wójtowi nie podoba się to, że krytykuje sposób rządzenia gminą.

- Zauważam, że dzieją się tutaj nieciekawe sytuacje, o których nie chcę na razie mówić. Układ sił w Radzie Gminy jest taki, że przewagę mają zwolennicy wójta. Ja nie zostałem przez niego wybrany, tylko przez mieszkańców i przed nimi czuję się odpowiedzialny za swoją pracę - powiedział radny.

28.05.2020 Sesja Rady Gminy Wilczyce. Na zdjęciu od lewej: Jan Roźmiej - przewodniczący Rady Gminy, Dariusz Chmiel - wiceprzewodniczący, Robert Paluch - wójt gminy WilczyceFot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Wójt Wilczyc Robert Paluch zaznaczył, że niezależnie od tego, czy radny należy do opozycji czy do koalicji, wszyscy muszą być traktowani jednakowo.

- Radca prawny urzędu gminy stwierdził, że radny złamał przepisy, więc musi ponieść odpowiedzialność. W tej sytuacji nie ma żadnych podtekstów. Koalicja w radzie skupia 11 radnych, więc to dla mnie i dla decyzji podejmowanych przez Radę Gminy jest bez znaczenia, czy w opozycji będzie 3 czy 4 radnych - stwierdził wójt Robert Paluch.

Przewodniczący rady Jan Roźmiej podzielił opinię wójta, podkreślając, że opiera się na stanowisku radcy prawnego w sprawie, która dla niego jest jednoznaczna.

Eugeniusz Polit wszedł do Rady Gminy startując z komitetu wyborczego wójta Roberta Palucha. Niedługo po rozpoczęciu kadencji przeszedł na stronę opozycji.

Za wygaśnięciem mandatu zagłosowało 9 radnych, 3 było przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu.
W sytuacji, gdy radny traci mandat, konieczne jest przeprowadzenie wyborów uzupełniających do Rady Gminy.

28.05.2020 Sesja Rady Gminy WilczyceFot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Reklama