Radny PSL wykluczony z klubu, choć w głosowaniu nie było dyscypliny

Data publikacji: 28.06.2021 19:54 / Data aktualizacji: 28.06.2021 20:13
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu: Grzegorz Gałuszka, radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego

Na zdjęciu: Grzegorz Gałuszka, radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego
Kielce / Fot. Patryk Cudzik / Radio Kielce

Grzegorz Gałuszka został wykluczony z klubu radnych Polskiego Stronnictwa Ludowego w sejmiku województwa świętokrzyskiego. To efekt głosowania podczas poniedziałkowej sesji absolutoryjnej w której były już radny PSL zagłosował zarówno za udzieleniem wotum zaufania, jak i absolutorium dla zarządu województwa.

Wyrzucenie z klubu jest o tyle zastanawiające, że jeszcze przed sesją Andrzej Swajda, przewodniczący klubu ludowców deklarował, że nie będzie obowiązywać dyscyplina partyjna podczas głosowań.

Grzegorz Gałuszka w rozmowie z Radiem Kielce, podkreśla że jest zdziwiony takim obrotem sytuacji.

- Od pewnego czasu argumentowałem, że poprę działania zarządu za ubiegły rok i walkę z pandemią COVID-19. Także ze swojego doświadczenia, będąc w centrum walki z pandemią wiem, że 2020 rok był ciężki, przez co działania zmierzające do rozwoju województwa nie przyniosły wymiernego rezultatu - dodaje.

Grzegorz Gałuszka deklaruje, że zawsze będzie głosował zgodnie ze swoim sumieniem i pozostanie radnym niezależnym, niezrzeszonym w żadnym z klubów sejmiku województwa.

Andrzej Swajda, przewodniczący PSL w sejmiku województwa, tłumaczy że co prawda radnych jego klubu w trakcie obrad nie obowiązywała formalna dyscyplina, to jednak większości radnych kolegialnie ustaliła, ze głosowanie za udzieleniem wotum i za absolutorium jest niedopuszczalne. 

- Grzegorz Gałuszka wiedział, jakie są oczekiwania nas wszystkich wobec siebie nawzajem w tej sprawie. Przewodniczący nie narzucał swego stanowiska, w tym przypadku w klubie panowała tzw samodyscyplina, chcemy mieć zaufanie wobec siebie i przy kluczowych głosowaniach wypracowujemy wspólne stanowiska - zaznacza.

W trakcie poniedziałkowych obrad sesji sejmiku, radni udzielili marszałkowi Andrzejowi Bętkowskiemu oraz zarządowi województwa wotum zaufania, nie poparli natomiast udzielenia absolutorium z wykonania budżetu za ubiegły rok dla władz regionu. W obydwu przypadkach zadecydował jeden głos.

Za udzieleniem wotum zaufania opowiedziało się 16 radnych, natomiast za absolutorium tylko 15. Zarządu województwa nie poparli między innymi członkowie Prawa i Sprawiedliwości.

Podobne wiadomości
Reklama