Rafał Trzaskowski z wizytą w regionie

Data publikacji: 07.06.2020 14:24 / Data aktualizacji: 07.06.2020 15:38
Autor: Michał Kita , Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
07.06.2020. Kielce. Wizyta Rafała Trzaskowskiego w Kielcach. Na zdjęciu: Rafał Trzaskowski - prezydent Warszawy

07.06.2020. Kielce. Wizyta Rafała Trzaskowskiego w Kielcach. Na zdjęciu: Rafał Trzaskowski - prezydent Warszawy
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

- Jeśli chcemy zmieniać Polskę potrzeba nam pozytywnego zaangażowania - mówił podczas spotkania z mieszkańcami Kielc Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej w wyborach prezydenckich.

Prezydent Warszawy stwierdził, że w ostatnich tygodniach w całym kraju, wśród wielu mieszkańców wyzwoliła się energia i porozumienie do przeprowadzenia zmian.

- Przede wszystkim mamy dość dzielenia nas. Mówienia, że są równi i równiejsi, swoi i nie swoi. Wszyscy jesteśmy swoi i wszyscy jesteśmy równi, równi wobec prawa. Próbuje się nas dzielić na wschód i zachód, na mieszkańców dużych i małych miast, a przecież dzisiaj wszyscy mamy takie same problemy - mówił.

Zdaniem Rafała Trzaskowskiego obecnie najważniejsze wyzwania stojące przed Polską, to zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego i odbudowanie gospodarki po kryzysie, związanym z pandemią COVID-19.

- Odbudowanie wzajemnego zaufania pomiędzy nami wymaga przede wszystkim szacunku. Szacunku dla pracy, drugiego człowieka, szacunku dla wartości, które nie są tylko pustym sloganem, a czymś w co wierzymy. Wartościami, którymi kierujemy się na serio w życiu codziennym - dodał.

Kandydat KO w wyborach prezydenckich nawiązał także do 30. rocznicy powstania samorządu terytorialnego. Jak stwierdził, to dzięki samorządom Polska się tak szybo zmienia. Rafał Trzaskowski podkreślił, że aby zagwarantować skuteczne wyjście z kryzysu priorytetem powinny być te inwestycje, które służą i są blisko ludzi, m.in. ochrona zdrowia czy równe szanse w edukacji.

Podczas spotkania w Kielcach Rafałowi Trzaskowskiemu poparcia udzielił Jerzy Murzyn - wójt gminy Bodzechów w powiecie ostrowieckim urzędujący od 1991.

Kandydat KO wizytę w województwie świętokrzyskim rozpoczął w Busku Zdroju. Po spotkaniu w Kielcach Rafał Trzaskowski spotkał się z mieszkańcami Starachowic.

W Starachowicach Rafała Trzaskowskiego powitał prezydent Marek Materek. Jak powiedział, choć różna jest skala problemów, z jakimi mierzą się samorządowcy, to zagadnienia pozostają te same.

07.06.2020. Starachowice. Wizyta Rafała Trzaskowskiego. Na zdjęciu (od lewej): Rafał Trzaskowski - prezydent Warszawy i Marek Materek - prezydent StarachowicFot. Anna Głąb / Radio Kielce

Kandydat na prezydenta mówił, że choć epidemia się jeszcze nie skończyła, to już trzeba się starać o ratowanie miejsc pracy. Do tego trzeba racjonalnego planu, a jego zdaniem, plan rządu nie jest racjonalny. Rafał Trzaskowski przypomniał, że na początku epidemii samorządy bezdyskusyjnie współpracowały z rządem, z czasem okazywało się, że coraz więcej zadań na nie spada, a pieniędzy jest coraz mniej. Jego zdaniem rząd nie pomaga w realizacji nałożonych obowiązków. Przykładem jest otwarcie żłobków i przedszkoli bez jednoznacznych wytycznych w tej sprawie. W kwestii gospodarki krajowej krytykował rząd za to, że chce zrobić wielkie inwestycje, ale przez minione 5 lat żadnej z nich nie doprowadził do końca.

Spotkanie odbyło się na Placu pod Skałkami, przy ławeczce Zdzisława Rachtana „Halnego”, w pobliżu miejsca, gdzie upamiętniono także innych partyzantów „Dzika” i „Kaktusa”. Prezydent Marek Materek poinformował, że rodziny tych partyzantów poprosiły o możliwość spotkania z kandydatem na prezydenta. Nawiązując do tradycji Armii Krajowej Rafał Trzaskowski wspomniał swoich bliskich, którzy walczyli w powstaniu warszawskim i w Armii Krajowej.

- Nie damy sobie tego symbolu zabrać, to tak samo nasi bohaterowie. Nie zgadzamy się na podziały miasto-wieś, wschód-zachód i inne. Wszyscy jesteśmy przywiązani do wartości, również patriotyzmu. Nie damy sobie odebrać dumy z tego, że jesteśmy Polkami i Polakami. To jest nasze wspólne dziedzictwo - mówił.

07.06.2020. Starachowice. Wizyta Rafała Trzaskowskiego. Na zdjęciu (od lewej): Rafał Trzaskowski - prezydent Warszawy i Marek Materek - prezydent StarachowicFot. Anna Głąb / Radio Kielce

Podczas spotkania można było składać podpisy na listach poparcia dla kandydatury Rafała Trzaskowskiego. Jak poinformowano, jest ich ponad 200 tys., ale wciąż trwa zbieranie.

Zgromadzeni podczas przemówienia skandowali „Rafał” i Mamy dość”. Szacuje się, że na Placu pod Skałkami zgromadziło się około 2 tys. osób.

Reklama