Raport ekonomisty jest jednoznaczny: 500 plus służy rodzinie

Data publikacji: 16.09.2021 15:42
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Radio Kielce

Wokół Programu 500 plus narosło wiele mitów. Sztandarowe świadczenie rządu Prawa i Sprawiedliwości wielokrotnie było krytykowane nie tylko przez polityków opozycji, ale także ekonomistów. Tymczasem analizy ekonomisty z SGH Jana Gromadzkiego pokazują, że w większości przypadków program jest wykorzystywany zgodnie z przeznaczeniem.

Co na ten temat sądzą świętokrzyscy politycy?

Zdaniem Artura Gierady, przewodniczącego świętokrzyskiej Platformy Obywatelskiej mimo, że 500 plus nie wpłynęło na zwiększenie dzietności, Polacy przyzwyczaili, się do niego dlatego powinien zostać utrzymany.

 - 500 plus bez wątpienia należy zostawić, pozwala on między innymi biedniejszym rodzinom na wyjazdy wakacyjne. Szkoda tylko, że dziś to świadczenie nie jest już w tym momencie tak skuteczne, i tak duże jak jeszcze cztery lata temu. Obecnie szalejąca inflacja zjadła zdecydowaną większość siły nabywczej tej pomocy. Z tym problemem Polska oraz rząd ten czy także przyszły będą się musiały mierzyć - zaznacza.

Szef świętokrzyskiej PO podkreśla, że rozwiązanie problemu niskiej dzietności powinno zostać oparte na systemowych kompleksowych rozwiązaniach opartych nie tylko na wsparciu finansowym.

Z kolei Senator Krzysztof Słoń z Prawa i Sprawiedliwości podkreśla, że rządowy Program 500 plus przywrócił godność polskiej rodziny i w znakomity sposób przyczynił się do likwidacji ubóstwa.

- W tej chwili nie ma problemu żeby dzieci z mniej zamożnych rodzin mogły korzystać z korepetycji czy zajęć dodatkowych. A całe rodziny mogą pozwolić sobie na wakacyjne wyjazdy. Dla mnie to niezwykle istotne ponieważ z rozmów z mieszkańcami wynika, że przywrócona została godność. A w mniejszych miejscowościach wiele rodzin skończyło z zakupami na tzw zeszyt”. To wielkie osiągnięcie Programu 500 plus - zaznacza.

Zdaniem parlamentarzysty na efekty demograficzne programu trzeba będzie poczekać nieco dłużej.

- Jesteśmy cierpliwi ponieważ odwrócenie tych negatywnych trendów wymaga czasu i determinacji. Jako odpowiedzialni rządzący musimy zadbać o przyszłość Polski, przede wszystkim wzmacniając rodzinę, ale także inwestując w kapitał ludzki. Taką inwestycją jest program rodzina 500 plus - zaznacza.

W ocenie Krzysztofa Słonia, nieprawidłowości przy wydatkowaniu funduszy z programu rodzina 500 plus to w dalszym ciągu tylko i wyłącznie niewielki odsetek wszystkich przypadków.

Reklama