RCNT liderem wykonywania testów

Data publikacji: 31.12.2020 15:09
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Podzamcze Chęcińskie. Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne. Biobank

Podzamcze Chęcińskie. Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne. Biobank
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Ponad 80 tys. testów na obecność koronawirusa wykonano w laboratorium Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego od początku epidemii. To niemal połowa wszystkich badań przeprowadzonych w regionie.

Marcin Zawierucha, dyrektor placówki informuje, że laboratorium, które pierwotnie miało być jednostką pomocniczą, w związku ze wzrostem zakażeń stało się w mijającym roku wiodącą jednostką prowadzącą badania tego typu w województwie.

- Pracowaliśmy i pracujemy na trzy zmiany, stawiamy czoła pandemii. W ciągu doby jesteśmy w stanie wykonać nawet ponad 1,2 tys. testów na obecność koronawirusa. Uważam, że jak na jedno laboratorium, jest to bardzo wysoka wydajność - mówi dyrektor.

W sumie w województwie świętokrzyskim dotychczas wykonano ponad 171,5 tys. testów na obecność wirusa SARS-CoV-2. Jak dodaje Marcin Zawierucha, pomimo pandemii w tym roku w centrum udało się zrealizować dwie ważne inwestycje.

- Centrum Leonardo da Vinci zostało doposażone w eksponaty, czyli naturalnej wielkości kopie maszyn, rozpoczęliśmy też renowację dawnego traktu prowadzącego do dworu starostów chęcińskich, czyli aleję lipową, na której posadzono 45 lip. Ponadto w placówce w tym roku odbył się też zlot pasjonatów fotografii, kilkukrotnie gościliśmy też ekipy telewizyjne - mówi.

Od kilku dni, laboratorium Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego wykonuje również testy na obecność przeciwciał koronawirusa, które pozwalają stwierdzić, czy i na ile jesteśmy zabezpieczeni lub zagrożeni infekcją i chorobą COVID-19. Do tej chwili takich testów w Podzamczu wykonano około 50.

Reklama