Referendum w sprawie odwołania prezydenta Kielc. Kto za, a kto przeciw?

Data publikacji: 31.05.2021 15:16
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Prezydent Kielc Bogdan Wenta (z lewej) i Kamil Suchański (przewodniczący rady miasta Kielce)

Prezydent Kielc Bogdan Wenta (z lewej) i Kamil Suchański (przewodniczący rady miasta Kielce)
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Klub radnych Bezpartyjni i Niezależni w Radzie Miasta Kielce złożył projekt uchwały w sprawie przeprowadzenia referendum dotyczącego odwołania Bogdana Wenty z funkcji prezydenta Kielc.

Kamil Suchański, przewodniczący rady miasta z klubu Bezpartyjni i Niezależni wyjaśnia, że powód wniosku w sprawie referendum pozostaje niezmienny. To zły sposób zarządzania miastem. Jak przypomina, o przeprowadzenie referendum jeszcze w ubiegłym roku apelował sam prezydent, a wpływ na to, że głosowanie do tej pory się nie odbyło miała pandemia COVID-19.

- Jeżeli powiedziało się „a”, to teraz trzeba powiedzieć „b”. Stąd wniosek naszego klubu, aby pochylić się nad referendum. Chcemy, żeby radni ostatecznie rozstrzygnęli czy uważają, że Bogdan Wenta jest dobrym prezydentem i powinien piastować swój urząd, czy też nie. W naszej ocenie nie dostrzegamy elementów poprawy. Bogdan Wenta został oceniony już podczas dwóch sesji absolutoryjnych. W naszej opinii jest złym włodarzem i należy go jak najszybciej odwołać - dodaje przewodniczący rady miasta.

Kamil Suchański uważa, że jeśli radni poprą wniosek o referendum głosowanie w tej sprawie mogłoby się odbyć na przełomie sierpnia i września.

Poparcia wniosku w sprawie referendum nie wyklucza klub Prawa i Sprawiedliwości. Jak mówi jego przewodniczący, Jarosław Karyś, to już trzecie podejście do wniosku o odwołanie prezydenta Bogdana Wenty.

- Będziemy analizować jego poparcie, jednak zajęcie się tym wnioskiem na sesji 10 czerwca daje niewiele czasu na dyskusję. Przyznam jednak, że czuje się nieco zaskoczony decyzją przewodniczącego Kamila Suchańskiego, chęcią tak szybkiego decydowania w sprawie referendum - dodaje.

Jarosław Karyś przypomina, że także w czerwcu radni będą podejmować decyzję nad udzieleniem Bogdanowi Wencie wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu.

Anna Kibortt, przewodnicząca wspierającego prezydenta klubu Projekt Wspólne Kielce twierdzi, że wniosek o referendum jest zagrywką polityczną radnych BiN.

- Podtrzymuję stanowisko naszego klubu. Uważamy, że jest to stricte walka polityczna, szczególnie pana przewodniczącego Suchańskiego. Prawdopodobnie do przewodniczącego docierają także plotki o tym, że większość radnych uważa, że nie powinien pełnić swojej funkcji. Być może jest to próba odwrócenia od siebie uwagi - mówi Anna Kibortt.

Zdaniem Katarzyny Czech-Kruczek, wiceprzewodniczącej rady miasta z Koalicji Obywatelskiej, wniosek złożony przez radnych klubu Bezpartyjni i Niezależni nie jest podyktowany troską o dobro miasta.

- To personalna wojna, która wynika z ambicji i dziwnych, dla mnie niezrozumiałych emocji, które należy powoli wyciszać, abyśmy mogli zacząć pracować dla miasta, zamiast w dalszym ciągu toczyć polityczne i personalne spory - dodaje.

Katarzyna Czech-Kruczek zapowiada, że jej klub na pewno nie poprze wniosku w sprawie referendum.

Wnioskiem w sprawie odwołania prezydenta Kielc radni zajmą się na najbliższej sesji, 10 czerwca.

CZY POWINNO SIĘ DOPROWADZIĆ DO REFERENDUM I ODWOŁANIA PREZYDENTA KIELC BOGDANA WENTY?
TAK
NIE

Czy powinno się doprowadzić do referendum i odwołania prezydenta Kielc Bogdana Wenty? Na ten temat będziemy dyskutować w Punktach Widzenia. Początek audycji o godzinie 16.30. Telefon do studia: 41 200 20 20.

Reklama