Rękodzieło i ciekawe pamiątki na Jarmarku Jagiellońskim

Data publikacji: 04.07.2020 07:54 / Data aktualizacji: 04.07.2020 14:06
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
04.07.2020 Sandomierz. Jarmark Jagielloński

04.07.2020 Sandomierz. Jarmark Jagielloński
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

50 wystawców z różnych stron Polski prezentuje swoje wyroby na Jarmarku Jagiellońskim w Sandomierzu. Stoiska ustawione są w rynku starego miasta, wokół ratusza.

Można na nich znaleźć przede wszystkim wyroby rękodzielnicze, a także naturalną żywność, jak miody, sery i tradycyjne wędliny. Jest także biżuteria, wypieki, chleb na zakwasie i wiele pamiątek.

Na stoisku Edyty Kwapińskiej znajdziemy rzeczy nawiązujące do kultury ludowej.

- To poduszki z łuski gryczanej, które w medycynie naturalnej polecane są na dolegliwości kręgosłupa szyjnego oraz opaski z wypełnieniem gorczycowym - mówi właścicielka stoiska.

Dodała, że ludzie od dawna doceniali właściwości gorczycy, która ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Opaska działa neutralizująco przy problemach reumatycznych, zwyrodnieniowych i po urazach.

W Jarmarku Jagiellońskim bierze także udział Sandomierskie Stowarzyszenie Winiarzy, prezentując 7 lokalnych winnic i ich wyroby. Prezes Stowarzyszenia Mateusz Paciura powiedział, że takie wydarzenia jak Jarmark w Sandomierzu to doskonała okazja do promocji.

Większość osób odwiedzających stoisko w ogóle nie wiedziało o tym, że w Sandomierzu rozwija się winiarstwo i że produkowane są tutaj wina.

- To także okazja, aby powiedzieć o specyfice mikroklimatu, nasłonecznionych stokach i żyznych, lessowych glebach, jakie są w rejonie Sandomierza - dodał.

Osoby odwiedzające Jarmark Jagielloński są zadowolone z oferty i mówią, że to dobry pomysł, ponieważ takie produkty nie są na co dzień powszechnie dostępne w sklepach. Nasi rozmówcy dodawali, że to także ciekawe uzupełnienie zwiedzania sandomierskich zabytków.

Jarmark Jagielloński potrwa dziś do godziny 19 i jutro od 10 do 18.

Reklama