Relacje polsko-żydowskie w XX wieku. Promocja książki w Centrum Edukacyjnym IPN

Data publikacji: 05.10.2021 10:10
Autor: Robert Szumielewicz / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Promocja książki „Relacje polsko-żydowskie w XX wieku. Badania - kontrowersje - perspektywy” odbędzie się dziś Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach. Publikacja prezentuje nowe spojrzenie na stosunki polsko-żydowskie, które opierały się na wzajemnych, a nie jednostronnych relacjach, o czym się niekiedy zapomina.

W publikacji poruszono różnorodne zagadnienia, począwszy od wydarzeń w Ostrowcu Świętokrzyskim w 1904 r., aż po analizę prasy współczesnej. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się okres II wojny światowej i czasy powojenne, w tym wydarzenia z okresu stalinowskiego. Publikowane artykuły przynoszą nowe spojrzenie na badania z zakresu sieci społecznych, historii mówionej, czy kwestie źródłoznawcze. Oparte zostały o różnorodną i bogatą podstawę źródłową, m.in. dokumenty wytworzone przez organy sądownicze, policję, Urząd Bezpieczeństwa, konspirację AK, prasę, ale również wspomnienia, czy relacje. Poruszony zostanie także temat „pogromu kieleckiego”, czyli jak jak działało prawo, jakie manipulacje stosowano przy podawaniu liczby ofiar i przebiegu zajść w mediach.

W dyskusji wezmą udział autorzy i redaktorzy książki: dr hab. Edyta Majcher-Ociesa z Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz dr Tomasz Domański i dr Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki z kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.

Spotkanie w „Przystanku Historia” rozpocznie się o godzinie 17.00.

Tagi do tego wpisu
Reklama