Remiza w Zawichoście po metamorfozie

Data publikacji: 11.06.2021 06:48
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zawichost. Remiza po przebudowie

Zawichost. Remiza po przebudowie
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Remiza Ochotniczej Straży Pożarnej w Zawichoście przeszła gruntowny remont. Na dziś zaplanowano oficjalne otwarcie obiektu.

Wcześniej nie było tam toalet, bieżącej wody i ogrzewania. Wykonano wszystkie niezbędne instalacje i odnowiono pomieszczenia.

Remiza będzie służyć nie tylko strażakom. Przyczyni się też do rozwoju działalności artystycznej. W obiekcie powstała scena z nagłośnieniem, z której korzystać będzie m.in. teatr amatorski, który zostanie reaktywowany w Zawichoście. To nawiązanie do tradycji sięgającej okresu przedwojennego, a nawet lat wcześniejszych. W czasie zaborów teatr amatorski działający w Zawichoście wystawiał przedstawienia o tematyce patriotycznej. Remiza przez wiele lat służyła też jako miejsce spotkań, potańcówek i innych wydarzeń o charakterze kulturalnym, do czego gmina chce teraz powracać.

Burmistrz Katarzyna Kondziołka zwraca uwagę, że wybudowana w 1910 roku remiza jest bardzo ciekawym obiektem. Powstała w ramach prac społecznych, przy wielkim zaangażowaniu miejscowych cieśli, murarzy i kowali. Elewację zbudowano z trzech typów kamieni przywiezionych z Annopola i okolic Ożarowa. Nie mniej interesujące są wnętrza, ponieważ znajdują się tam duże drewniane bale podtrzymujące całą remizę.

Koszt remontu i przebudowy wyniósł 720 tys. zł, z czego 500 tys. zł pochodzi z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, a pozostałe pieniądze z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Uroczystości rozpoczną się od mszy świętej o godzinie 11.00 w kościele św. Jana Chrzciciela. Następnie zebrani przejdą przed budynek OSP, gdzie odbędzie się odprawa strażaków. W planach są też przemówienia i tradycyjne przecięcie wstęgi.

Reklama