Rewitalizacja fontanny na małym rynku w Sandomierzu w przyszłym roku

Data publikacji: 15.06.2021 14:34
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
16.06.2021. Sandomierz. Fontanna na małym rynku

16.06.2021. Sandomierz. Fontanna na małym rynku
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Fontanna na małym rynku w Sandomierzu zostanie przebudowana. Inwestycję zaplanowano na przyszły rok.

16.06.2021. Sandomierz. Wystawa prac konkursowych dotyczących rewitalizacji fontanny na małym rynku. Na zdjęciu (od lewej): Katarzyna Knap-Sawicka - kierownik referatu kultury, promocji, turystyki i sportu w Urzędzie Miasta Sandomierza, Marcin Marzec - burmistrz Sandomierza, Monika Kuczyńska - dyrektor personalny NSG Group w PolsceFot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Na parterze zabytkowego ratusza można oglądać projekty studentów Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie, dotyczące opracowania koncepcji architektonicznej modernizacji fontanny. Koncepcje powstały w ramach konkursu ogłoszonego wspólnie przez Pilkington Polska oraz uczelnię.

Jak powiedziała Katarzyna Knap-Sawicka, kierownik referatu kultury promocji, turystyki i sportu w Urzędzie Miasta Sandomierza, modernizacja fontanny jest konieczna, ponieważ spotyka się ona z bardzo częstą krytyką, zarówno mieszkańców jak i turystów. Ich zdaniem, to miejsce nie przyciąga swoim wyglądem. Składa się wyłącznie z dwóch niecek i dwóch zwykłych dysz, wytryskujących wodę, tymczasem mały rynek to jedna z głównych części starówki, która przyciąga dużo osób.

- Są tam stoiska z pamiątkami, co potęguje frekwencję w tym miejscu. W ramach rewitalizacji, w nieckach zamontowane zostaną szklane prostopadłościany, które zostaną podświetlone. Dzięki diodom świetlnym umieszczonym w fontannie widoczny będzie przepływ wody po szkle - dodaje urzędniczka.

16.06.2021. Sandomierz. Fontanna na małym rynkuFot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Modernizacja fontanny wykonana będzie zgodnie z koncepcją architektoniczną Natalii Szymańskiej, studentki, która z zdobyła I nagrodę we wspomnianym konkursie. Pracami, dotyczącymi wierzchniej części fontanny zajmie się Pilkington Polska, natomiast do miasta należeć będzie remont niecek oraz instalacji.

Monika Kuczyńska, dyrektor personalny NSG Group w Polsce powiedziała, że firmie zależy na podtrzymywaniu ścisłej współpracy z samorządem lokalnym, co ma miejsce od kilku lat. Celem jest to, aby bardziej zaistnieć w świadomości społecznej i przypominać o bogatych tradycjach przemysłu szklarskiego w Sandomierzu. Ważne jest również to, aby powiązać nowoczesność, reprezentowaną przez firmę z tradycją, którą ma miasto. Dyrektorka dodała, że tafle szklane, które będą zamontowane w fontannie to produkt odporny na wilgoć.

Burmistrz Sandomierza Marcin Marzec powiedział, że bardzo go cieszy konstruktywna współpraca z największym pracodawcą w mieście, ponieważ jest to ważne dla rozwoju Sandomierza i dla mieszkańców.

16.06.2021. Sandomierz. Fontanna na małym rynkuFot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Reklama