Rewolucja w komunikacji miejskiej. Zmiana tras, likwidacja linii [PROJEKT, KONSULTACJE]

Data publikacji: 08.08.2020 09:23
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Kielce / Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Istotne zmiany zapowiada Zarząd Transportu Miejskiego w funkcjonowaniu komunikacji publicznej w Kielcach. Ma to związek z planowanym otwarciem remontowanego dworca autobusowego, który będzie stanowił centrum komunikacyjne stolicy województwa.

Swoje opinie na temat nowej sieci połączeń do 23 sierpnia mogą zgłaszać mieszkańcy. Jak informuje Barbara Damian, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Kielcach, zmiany będą dotyczyć w sumie około 40 linii i będą wprowadzane etapami od 1 września. Na dworzec zostaną przekierowane wszystkie linie podmiejskie.

- Obecnie linie podmiejskie kończą swoje kursy w różnych częściach miasta, m.in. na ulicy Kolberga, Massalskiego, Kaczmarka czy Puscha. Natomiast po przekierowaniu ich na dworzec konieczne będzie uzupełnienie tych braków, które pojawią się na osiedlach, np. na Ślichowicach. Zmiany w siatce połączeń komunikacyjnych będą uwzględniać także przebudowaną ulicę Olszewskiego z wiaduktem nad torami, nową pętlę na ulicy Szybowcowej, a także nowe przystanki, jakie powstaną na osiedlu KSM przy ulicy Zagórskiej - wyjaśnia Barbara Damian.

W związku z przekierowaniem na dworzec piętnastu linii podmiejskich numer 7, 9, 11, 12, 14, 18, 27, 29, 31, 32, 38, 41, 43, 45 i 47 duże zmiany zaplanowano także w rozkładach jazdy autobusów kursujących na terenie miasta. Niektóre linie zwiększą częstotliwość kursowania.

Zmiany dotyczyć będą m.in. linii nr 35, która ma przejeżdżać obok dworca, a dalej ul. Żelazną, Grunwaldzką i Jagiellońską do osiedla Podkarczówka, które straci tym samym kilka innych kursów. Linia nr 35 nie zmieni przy tym swojego przebiegu przez północną część Kielc ulicą Warszawską i os. Na Stoku.

Linia nr 8 z kolei nie będzie jeździć ul. Karczówkowską, a zamiast tego wjedzie w osiedle KSM i przejedzie ul. Zagórską, gdzie powstaną nowe przystanki, a dalej ul. Szczecińską do Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Ponadto miasto zapowiada likwidację linii numer 5, 6, 24 i 39, które zostaną zastąpione innymi autobusami kursującymi po tych trasach. Z rozkładów jazdy znikną także linie F i Z, które zastąpione zostaną dodatkowymi kursami dla linii C.

 ZMIANY UKŁADU KOMUNIKACYJNEGO MIASTA KIELCE - PROJEKT

Zdaniem Elżbiety Śreniawskiej, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Kielcach, zmiany są nieuniknione, jak jednak zaznacza, o tym czy nie są zbyt daleko idące ocenią w najbliższym czasie mieszkańcy i pasażerowie.

- Nie będę oceniać tych zmian, jednak według mnie są one bardzo rewolucyjne. Nie wiem na ile sprawdzi się w Kielcach wprowadzenie systemu przesiadkowego. Nasze miasto nie jest tak dużą aglomeracją jak Kraków czy Warszawa, gdzie pasażerowie przy przesiadkach mają do dyspozycji m.in. także tramwaj, metro czy kolej podmiejską. Myślę, że skutki tych zmian ocenią pasażerowie - dodaje. 

Elżbieta Śreniawska zaznacza, że MPK jako przewoźnik będzie sprawdzać czy duże zmiany w rozkładach jazdy nie wpłyną na zmianę parametrów przetargowych uwzględnionych w umowie na obsługę komunikacyjną miasta.

Jarosław Karyś, przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości w kieleckiej radzie miasta, podkreśla, że zapowiadane zmiany są bardzo obszerne natomiast na ich ocenę i efekty trzeba będzie poczekać.

- Z mojej wiedzy wynika, że zmiany będą wprowadzane systematycznie od września do grudnia. Dlatego myślę, że w przypadku, gdy jakieś rozwiązanie nie wzbudza entuzjazmu pasażerów i nie sprawdza się to miasto zachowa się rozsądnie i będzie wprowadzało korekty. Zmiany są nieuchronne, na ten moment trudno ocenić czy te zmiany to krok w dobrym kierunku, mam nadzieję, że tak - zaznacza.

Zdaniem Joanny Winiarskiej, radnej klubu Bezpartyjni i Niezależni, mimo, że zmiany w komunikacji wydają się być rewolucyjne to w ostatecznym rozrachunku powinny przynieść korzyść dla miasta.

- Dobrze, że miasto się rozwija, także pod względem rozwiązań komunikacyjnych. Bardzo ważne, że w tym aspekcie nie został pominięty element konsultacji z mieszkańcami, którzy mogą zgłaszać swoje uwagi i pomysły dotyczące zmian w funkcjonowaniu nowej sieci połączeń - dodaje.

Nowa siatka połączeń komunikacyjnych w Kielcach powstanie po zakończeniu konsultacji społecznych z mieszkańcami. Swoje opinie i uwagi można zgłaszać  do 23 sierpnia poprzez formularz zamieszczony na stronie idea.kielce.eu. Pierwsze zmiany będą wprowadzane od 1 września.

PROPOZYCJA ZMIAN TRAS MIEJSKICH LINII KOMUNIKACYJNYCH - KONSULTACJE

Reklama