Rewolucyjna w wojskowej rekrutacji. Ruszył specjalny portal

Data publikacji: 02.09.2020 16:01
Autor: Dionizy Krawczyński / Kategoria: Strefa munduru


Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej

Krótszy o 140 dni proces rekrutacji, możliwość aplikowania do Wojska Polskiego przez Internet, Wojskowe Centra Rekrutacji, w których kandydaci w ciągu jednego lub maksymalnie dwóch dni zrealizują wszystkie niezbędne formalności - to tylko niektóre zmiany w systemie rekrutacyjnym do Wojska Polskiego, o których poinformował minister M. Błaszczak.

W środę, 2 września szef MON uczestniczył w odprawie z szefami Wojewódzkich Sztabów Wojskowych, przedstawicielami Sztabu Generalnego WP oraz Biura ds. programu Zostań Żołnierzem.

- Dziś uruchamiamy portal rekrutacyjny do Wojska Polskiego – zostanzolnierzem.pl. Na portalu, każdy kto będzie chciał się zgłosić do Wojska Polskiego będzie mógł to zrobić. Dokona rejestracji, a następnie zostanie poinformowany gdzie i kiedy ma się zgłosić – mówił szef MON.

- Miejsca na spotkanie przedstawicieli wojska z kandydatem będą dobierane w zależności od miejsca zamieszkania danego kandydata. Minister podkreślił, że nie będzie tak jak dotychczas, że kandydaci musieli załatwiać formalności w różnych miejscach kraju, daleko od miejsca zamieszkania.

- Wojskowe Centra Rekrutacji - bo tak będą się nazywały miejsca spotkań administracji wojskowej z kandydatem będą organizowane doraźnie w miejscu, znajdującym się  najbliżej dla największej grupy kandydatów. W takim Wojskowym Centrum Rekrutacji, w ciągu jednego dnia, maksymalnie w ciągu dwóch dni, odbędzie się rozmowa kwalifikacyjna, badanie lekarskie i rozmowa z psychologiem. Wszystkie działania będą skoncentrowane w jednym miejscu – zaznaczył minister.

 

Wojskowe Centra Rekrutacji ruszą w połowie września. W tym samym czasie zmienione zostaną zasady szkolenia. Szkolenie podstawowe dzięki wprowadzonym zmianom będzie trwało maksymalnie 30 dni, a nie 90. 

Reklama